Kuru meyve sektörüne 3 güçlü pazar

İZMİR (İGFA) – Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya başkanı olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısının domine ettiği kuru meyve dalında Türkiye, TURQUALİTY Projeleriyle Çin, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne son 10 yılda ihracatını yüzde 101 artırarak 93 milyon dolardan 187 milyon dolara çıkardı.

Kuru meyve kesimi, yıllık 1,6 milyar dolarlık ihracatını TURQUALITY, URGE projeleri ve fuarlarda aktif pazarlama yaparak 3 yıl sonunda 2 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin “Kuru Meyve Dalı Kıymetlendirme Toplantısı”nda konuşan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, Ege İhracatçı Birlikleri’nin Ticaret Bakanlığı dayanağıyla hayata geçirdiği TURQUALİTY projeleri ve URGE projelerinin meyvelerini toplar pozisyona geldiklerini, Türkiye’den son 10 yılda yapılan kuru meyve ihracatının ölçü bazında yüzde 9, bedel bazında yüzde 12 arttığı süreçte ABD, Çin ve Japonya’ya ihracatta yüzde 101’lik artışa imza attıklarını lisana getirdi.

İhracatta muvaffakiyetin bakanlıkların, üreticilerin, tüccarların, üniversitelerin, araştırma enstitülerin ve ihracatçıların koordineli çalışması sayesinde geldiğini anlatan Lider Işık, “Kuru meyve ihracatında son 10 yıldaki değişim sonrasında Avrupa Birliği’nin hissesi yüzde 50 olurken, başka pazarlarda da yüzde 50’ye ulaştık. Burada sürükleyici pazarlar ABD, Çin ve Japonya oldu. 2012 yılında ABD’ye ihracatımız 71 milyon dolar iken 2022 yılında 126 milyon dolara ulaştık. Çin’e ihracatımız 2012 yılında 10,9 milyon dolardı bugün 32,7 milyon dolar ihracat yapıyoruz. 2012 yılında Japonya’ya kuru meyve ihracatımız 10,8 milyon dolar düzeyindeyken günümüzde 28 milyon doları aştık. 3 ülke kuru meyve ihracatımızdan ölçü bazında yüzde 9,5 hisse alırken, kıymet bazında yüzde 11,7’lik orana ulaştı” biçiminde konuştu.

İKİNCİ URGE PROJESİ 2 MİLYAR DOLAR İHRACATA ULAŞTIRACAK

Türkiye’nin yıllık 500 bin ton kuru meyve ihraç ettiğinin altını çizen Işık, “Devlet dayanağıyla pazarlama yapıyoruz. TURQUALİTY ve URGE Projeleri bizim pazarlama faaliyetlerimizde bize güç veriyor. Evvelki periyot 18 firmamızın iştirakiyle bir URGE Projesi gerçekleştirmiştik. Tek firma olarak alamayacağımız danışmanlıkları, hizmetleri birleşerek alıyoruz. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak yeni bir URGE Projesi başlattık. Ege İhracatçı Birlikleri’nin ABD pazarında Türk besin eserlerini tanıttığı TURQUALİTY Projesinin de ikinci periyoduna girdik. İhracatımızı artırmada fuarlarda çok tesirli. İhracatçılarımızı bu projelerde yer almaya davet ediyoruz. Türkiye Orta Vadeli Programda 2026 yılı için 302,2 milyar dolar ihracat amacı koydu. Kuru meyve dalı olarak bu amaca 2 milyar dolarlık katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

YENİ TURQUALITY PROJESİ GELİYOR

Rusya Federasyonu’nu da maksat Pazar olarak belirlediklerini ekleyen Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, amaç pazarlarda ihracatlarını artırmak için yeni URGE Projesi yanında İstanbul ve Gaziantep’te bulunan kuru meyve ihracatçı birlikleriyle yeni bir TURQUALİYT Projesi için Ticaret Bakanlığı’na başvuracaklarını, ithalatçılarla ihracatçıların buluşmalarına taban hazırlayan fuarlara iştiraklerini artıracaklarını, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Natural Products Expo West Fuarı’na Türkiye Ulusal İştirak Tertibi yapmak için harekete geçtiklerini kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir