Lyme hastalığı yazı kışa çevirmesin

Yüzyılın salgını olarak bedellendirilen ve pek çok hastalıkla karıştırıldığı için teşhisi sıkıntı olan lyme hastalığından Türkiye’de muzdarip 7 ila 10 milyon kişi bulunduğu kestirim ediliyor. Dünya üzerinde 350 civarı hastalığı taklit edebilen bu hastalığın şahısları tabip hekim gezdirdiğini anlatan Medicana Sıhhat Kümesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Turhan, grip gibisi belirtileriyle öne çıkan hastalığın Bolu, Sakarya ve Karadeniz Bölgesi’nde görülme mümkünlüğünün yüksek olduğunu anlattı.

AİLE İÇİ BULAŞ RİSKİ YÜKSEK

Lyme hastalığının eşler ortasında geçiş gösterebildiğini söz eden Turhan, “Bu hastalığa yakalanmış annelerden çocuklarına da bulaşabiliyor. Kene ısırığından 3 ila 30 gün içinde ortalama 7 gün sonra ısırık yerinde tipik bir lezyon gelişmesiyle başlıyor. Bu lezyonun evvelce hastaların yüzde 80’inde göründüğü düşünülse de gerçekte tüm Lyme olaylarının lakin yüzde 20-30’unda ortaya çıktığı anlaşıldı” dedi.

İLK ETAPTA GRİP ZANNEDİLİYOR

İlk sistemik bulguların grip gibisi bir tablo ile geldiğini belirten Turhan, “Hastalığa yakalananlarda boğaz ağrısı, baş ağrısı, önemli yorgunluk, lenf bezi şişliği, titreme ve ateş görülüyor. Gribal enfeksiyon tabiatıyla geçiyor, ama daha sonra gezici tipte daha sonra eklem ve kas ağrıları başlayabiliyor. Eklem ağrıları dişlerde ve çene ekleminde de oluşabiliyor. Bu hastalık nörolojik tutulum göstererek kas seğirmesi, deride duyu bozuklukları, karıncalanma, hissizlik, deride yanma ve zonklayıcı ağrılara da yol açıyor. Lyme hastalığı yüz felcinin en kıymetli sebeplerinden biri olurken, beyin tutulumu da meydana gelebiliyor” formunda konuştu. Teşhis enfeksiyon uzmanları tarafından fiziki muayene sonrası bedende borrelia burgdorferi bakterisi varlığını inceleyen ELISA yahut IFA antikor testleriyle konuluyor.

ERKEN TEŞHİS EDİLMELİ

‘Lyme’ın temelde bir enfeksiyon hastalığı olduğunu lisana getiren Prof. Turhan, “Bu sebeple temel tedavi antibiyotik tedavisi. Günümüzde İVİG, plazmaferez, HBO, spesifik bir kadro besin destekleri ve tüm beden hipertermisi üzere uygulamalar da olaylara nazaran tedaviye eklenebiliyor. Lyme en erken müddette teşhis edilmeli, teşhis edilmeyen hadiselerde hayati tehlike oluşabiliyor” sözlerini kullandı. Tabiatta, açık havada gezintiye çıkarken pantolon, uzun kollu giysiler ve bot giymenin uygun olacağını hatırlatan Prof. Turhan, “Kene dışında farklı bir böcek ya da sinek ısırmasında kesinlikle enfeksiyon uzmanına başvurmak gerekiyor. ‘Lyme’da güçlü ve istikrarlı bağışıklık sistemine sahip olmak her vakit koruyucu” değerlendirmesinde bulundu.

Vedat Turhan.

TAKLİTÇİ HASTALIĞA DİKKAT

Lyme hastalığı kısa müddetli hafıza bozukluğu, dikkat, konsantrasyon problemleri görülebilirken, tıpkı vakitte panik atak, depresyon, anksiyete üzere psikiyatrik belirtilere de yol açabiliyor. Bu hastalığın MS, ALS, alzheimer, parkinson üzere birçok nörolojik hastalığı taklit edebildiğini söyleyen Prof. Turhan, “Göz ve kulakları da etkileyen hastalık pek çok belirtisiyle 350 civarında hastalığa benziyor, bu nedenle taklitçi hastalık olarak adlandırılıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir