Maduro’dan Türkiye’de ABD’ye net mesaj: Yaptırımlar bumerang gibi kendilerine döndü

Erdoğan, Venezuela Devlet Lideri Maduro’yu resmi merasimle karşıladı

Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Venezuela Devlet Lideri Maduro, AA’ya yaptığı açıklamada, ABD’nin, Venezuela’ya yönelik yaptırımlarının kaldırılma mümkünlüğünün “çok zor” olduğunu belirtti.

“ABD İmparatorluğu’nun” her vakit kendi saldırganlığına kapıldığını savunan Maduro, “Şu anda Rusya’ya ne olduğuna bakın. Rus iktisadına, tarım, petrol ve Rus doğal gazına karşı uygulanan binlerce ekonomik yaptırım bumerang üzere Avrupa, Amerika ekonomilerine geri döndü.” sözlerini kullandı.

Başkent Karakas’ın, 5 Mart’ta ABD hükümetinden bir heyetle “önemli bir temasa” geçtiğini, akıcı ve daima bir bağlantı sürdürdüklerini kaydeden Maduro, “Amerikan güç şirketi Chevron Corporation, İtalyan güç şirketi Eni ve İspanyol güç şirketi Repsol, kendi piyasalarına gaz ve petrol sağlamak için yatırımlarını Venezuela’ya taşıyacak.” dedi.

Doğru tarafta adımlar atıldığını söyleyen Maduro, sabırlı olunmasını ve ülkesinin kendi eforuyla ilerlemeye devam edeceğini aktararak, “Umarım ABD bir gün saldırganlık, baskı ve yaptırım siyasetinden vazgeçer.” diye konuştu.

– “VENEZUELA’NIN, AMERİKA KITASI DORUĞU’NDAN DIŞLANMASI BÜYÜK HATA”

Maduro, Venezuela’nın, Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) tarafından düzenlenen “Amerika Kıtası Zirvesi”nden dışlandığını belirtti. Maduro, Latin Amerika ve Karayipler’deki anti emperyalist ülkeler olarak nitelediği Nikaragua ve Küba’nın yanı sıra kendi ülkesinin dışlanmasının, 25’ten fazla ülke tarafından reddedildiğini aktardı.

Amerika kıtasının bu görüşmesinin, “dışlanmaya karşı hükümetlerin bir protesto toplantısına ve Amerika İmparatorluğu’na emperyal buyruklar devrinin bittiğini öğreten bir derse dönüştüğü” değerlendirmesini yapan Maduro, Karakas’ın, Los Angeles’ta bulunmayışına yönelik, “Şunu söylemeliyim ki bizim ülkemizi dışlamaya çalışmak ülkenin idaresi tarafından yapılmış büyük bir küsurdu.” dedi.

Amerika kıtasının “sözde zirvesi”nin, siyasi ve diplomatik açıdan gittikçe kötüleştiğini belirten Maduro, “Bu tepelerde kıymetli bir husus, halkların öncelikli sıkıntıları, bizim temel sıkıntılarımız tartışılmıyor…” değerlendirmesinde bulundu.

Maduro, “ABD İmparatorluğu, Latin Amerika ve Karayipler’in kendi art bahçesi olduğuna inanarak buyruk vermek için bu örneklere ulaşmayı planlıyor. O vakitler geçti.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşüp görüşmediği sorulan Maduro, Lavrov’un Ankara’da olduğunu bilmediğini söyleyerek “Görseydim görüşürdüm, şahane bir adam.” cevabını verdi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir