Mahkeme kapıyı üçüncü kez çaldı: Hayata Dönüş davasında Tantan için bir davet daha

Bayrampaşa Cezaevi’nde 2000 yılında ‘Hayata Dönüş’ ismi verilen operasyonda 12 kişinin vefatı ve 29 kişinin yaralanmasıyla ilgili, devrin jandarma çalışanının de ortalarında bulunduğu 194 sanığın yargılandığı davada mahkeme, olay tarihinde İçişleri Bakanlığı yapan Sadettin Tantan’ın şahit olarak dinlenmesi için duruşmayı erteledi. Tantan böylece 3’üncü kez şahit olarak tabiri alınması için mahkemeye davet edildi. Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 48. duruşmaya taraf avukatları katıldı.

DHA’nın haberine göre mahkeme lideri, Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreterliği’ne yazılan yazıya yanıt geldiğini belirtti. Yazıda, 1994 yılında 1, 1996 yılında ise 3 basın bildirimlerinden cezaevleri konusunda bilgi bulunduğu, kelam konusu bildirilerin tam metninin ekte gönderildiği tabir edildi. Lider, duruşmada şahit olarak dinlenmesi beklenen devrin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın hastaneden baş dönmesi problemleriyle nedeniyle 5 günlük istirahat raporu aldığını bu yüzden duruşmaya katılamayacağına dair dilekçesini belgeye gönderdiğini belirtti.

‘TANTAN’IN DİNLENMESİ ZORUNLUDUR’

Şikayetçi avukatı Erhan Ergun, Sadettin Tantan’ın çok kıymetli bir şahit olduğunu belirterek, “Sürekli 3 celsedir tanıklıktan kaçınıyor. Davanın bir zamanaşımı müddeti var. Bu dava zamanaşımına girecekse Sadettin Tantan yüzünden girecek. Tantan’ın mahkemeye zorla getirilmesini istiyoruz. SEGBİS ile bağlanmasını kabul etmiyoruz. Bu işlenen cürümlerin ortaya çıkarılması için Tantan’ın dinlenmesi zaruridir. Operasyon sırasında çekilmiş imajlar var biz bu imajları Tantan ile birlikte izleyip bu duruşma salonunda kendisine sorularımızı bu formda iletmek istiyoruz” dedi.

Avukat Murat Çelik, 23 yıldır gerçeğin ortaya çıkması için iğneyle kuyu kazdıklarını belirterek, “O periyot Sadettin Tantan canlı yayınlanan bir brifing verdi. Tüm operasyon kararlarını kendisinin aldığını ve kendisinin yetkili olduğunu söyledi. Raporlarda da var. Tantan bu katliamın en değerli sanığı olması gerekirken 23 yıl geçti hala şahit olarak bile beyanını alamadık. Zorla getirme kararı çıkarılmasını istiyoruz” diye konuştu.

TANTAN’IN ŞAHİT OLARAK DİNLENMESİ İÇİN DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, şahit Sadettin Tantan’ın gelecek duruşma bildirilen adresi İstanbul dışında olması halinde SEGBİS vasıtasıyla tabirinin alınması için talimat yazılmasına, bildirilen adresin İstanbul’da olması durumunda mahkemede hazır edilmesinin bildirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 19 Aralık 2000 tarihinde düzenlenen operasyonda Bayrampaşa Cezaevi’nde 12 kişinin öldüğü, 29 kişinin de yaralandığı bildirildi. İddianamede, sanık olan devrin 39 jandarma görevlisinin, ‘Görev sonlarını aşarak, çok güç ve silah kullanıp, faili muhakkak olmayacak biçimde 12 kişinin vefatına sebep oldukları, 29 kişiyi de öldürmeye teşebbüs ettikleri’ belirtildi. Jandarma vazifelisi olan sanıklar hakkında ölen 12 kişi için başka ayrı ‘Görevin ifası sırasında taammüden öldürme’ kabahatinden 20 yıldan 25 yıla kadar, 29 mağdur için de ‘Görevin ifası sırasında taammüden öldürmeye teşebbüs’ hatasından farklı başka 9 ile 15 yıl ortasında değişen mahpus cezası talep edildi. Yargılama sürerken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili 157 sanık hakkında ek iddianame düzenleyerek, ‘Kasten öldürme’ cürmünden cezalandırılmalarını talep etti. Bu iddianame Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki evrakla birleştirilince, sanık sayısı 196’ya yükseldi. İki sanığın yargılama sürerken hayatını kaybetmesi nedeniyle sanık sayısı 194 oldu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir