MEB, uluslararası meslek liselerini yaygınlaştırıyor

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) dünya genelinde memleketler arası öğrenci hareketliliğinin sağlanması, Türkiye ile başka ülkeler ortasındaki karşılıklı iş birliğinin geliştirilmesi, ekonomik ve toplumsal kesimlerin iş gücü taleplerinin mesleksel ve teknik eğitim yoluyla karşılanması gayesiyle açılan memleketler arası mesleksel ve teknik Anadolu liseleri yaygınlaşıyor. Buna nazaran Türkiye’de 2022 yılında açılan 7 memleketler arası mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin sayısı, yeni açılan 3 okulla birlikte 10’a yükseldi.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, meslek liselerinde yapılan dönüşümden sonra meslek liselerinin artık dünya ülkelerine örnek gösterildiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“28 Şubat sürecindeki katsayı uygulamasıyla öğrencilerin kapısından geçmediği ve kapanma eşiğine gelen meslek liseleri, gerçekleştirdiğimiz paradigma değişiminden sonra ülkenin geleceğine umut veren bir eğitim tipine dönüşmesinin ötesine geçerek dünya ülkelerine örnek gösterilmeye başlandı. İşte bu bağlamda Türkiye’nin mesleksel ve teknik eğitim alanındaki deneyimlerini milletlerarası alana taşımak emeliyle 6 vilayetimizde açtığımız 7 milletlerarası mesleksel ve teknik Anadolu lisesiyle birlikte yeni açacağımız üç liseyle bu sayı 10’a ulaşacak..

MESLEKİ EĞİTİMDE YENİ UFUKLAR
Uluslararası mesleksel ve teknik Anadolu liseleri, yabancı ülkelerden gelecek gençler ve Türkiye’deki öğrencilere yeni ufuklar kazandırarak mesleksel eğitim imkânı sunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla imzaladığımız protokol çerçevesinde İstanbul Bahçelievler İMMİB Erkan Avcı MTAL, makine ve tasarım teknolojisi; Beşiktaş İSOV Dinçkök MTAL, yenilenebilir güç teknolojileri; Balıkesir İvrindi Nurettin Çarmıklı Madencilik MTAL, maden teknolojisi; Bursa Osmangazi Tophane MTAL, makine ve tasarım teknolojisi; Konya Selçuk Mehmet Tuza PAKPEN MTAL, endüstriyel otomasyon teknolojileri; Ordu Altınordu Ordu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MTAL, elektrik-elektronik teknolojileri ve Ankara Gölbaşı Mogan MTAL, yiyecek içecek hizmetleri alanında 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren milletlerarası öğrenci kabul etmeye başladı. 2022 İcraatlarından 2023 Amaçlarına Eğitimde ‘Türkiye Yüzyılı’ dokümanında 2023 yılında 3 yeni memleketler arası meslek lisesini açarak mesleksel eğitimde uluslararasılaşmanın artırılmasını hedefledik. Bu doğrultuda Konya Karatay Celaleddin Karatay MTAL, tarım alanında; Ankara Etimesgut Cezeri Yeşil Teknoloji MTAL, yenilenebilir güç teknolojileri alanında, Antalya Serik Borsa İstanbul MTAL, konaklama ve seyahat hizmetleri alanında memleketler arası öğrenci kabul edecek.”

BAŞVURU SÜRECİ 2-26 MAYIS’TA
Özer, öte yandan memleketler arası mesleksel ve teknik Anadolu liselerine müracaat sürecinin 2-26 Mayıs tarihleri ortasında yapılacağını açıkladı. Buna nazaran müracaatların değerlendirilmesinin akabinde yazılı imtihanın 4 Haziran, kelamlı imtihanın da 4-9 Haziran tarihinde yapılacak. Sonuçları- 12 Haziran’da ilan edecek. Öğrencilerin Türkiye’ye geliş ve okullara yerleştirilme süreçleri ise 11-15 Eylül’de yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir