Merkez Bankası faiz kararı ne olacak, beklenti ne? Faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Küresel faiz artışları ve Mayıs ayında %73’ü aşan enflasyonun gelecek aylarda yükselişini sürdürmesinin beklenmesine karşın Merkez Bankası faiz kararı %14 düzeyinde sabit bırakması tarafında olması bekleniyor. Merkez Bankası faiz kararı 23 Haziran tarihinde açıklanacak.

Kabine toplantısının akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Bu iktidar faizi artırmayacaktır. Biz faizi düşürmeye devam edeceğiz” açıklamasıyla Merkez Bankası’nın faiz kararı telaşla beklenmeye başlandı. Merkez Bankası’nın geçen yılın sonunda siyaset faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek %14’e çekmesinin akabinde faiz kararı son beş toplantıda sabit tutmak tarafında oldu.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası faiz kararı 23 Haziran Perşembe günü saat 14:00’da açıklanacak.

FAİZ KARARI BEKLENTİSİ NE, NE OLUR?

Küresel faiz artışları ve Mayıs ayında %73’ü aşan enflasyonun gelecek aylarda yükselişini sürdürmesinin beklenmesine karşın TCMB’nin 23 Haziran toplantısında siyaset faizini %14 düzeyinde sabit bırakması bekleniyor.

Anket iştirakçileri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üretim ve ihracatı önceleyen iktisat programı çerçevesinde düşük faiz kararlılığı nedeniyle yükselen enflasyona TCMB’nin faiz yansısı vermeyeceği beklentisini korudu. Geçen yıl gevşeme döngüsünün tetiklediği kur krizi TL’nin 2021’de dolar karşısındaki kayıplarını %44 düzeyine taşımış, bu da artan ithalat fiyatları sebebiyle enflasyonu körüklemişti. Geçen yılki kayıpların üzerine TL %14’ü Nisan’dan beri olmak üzere yıl başından bu yana dolar karşısında %24 paha kaybetti.

“BU İKTİDAR FAİZİ ARTIRMAYACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

* Kimse bizden şunu beklemesin, bu iktidar faizi artırmayacaktır, tam bilakis biz faizi düşürmeye devam edeceğiz. Gelişmiş ülkelerin hiçbiri bu etapta faizleri enflasyona nazaran olması gereken düzeylere yükselterek cari açık verme, münasebetiyle devasa işsizlik sıkıntılarıyla karşı karşıya gelme riskine girmez, giremez. ‘Sayın Lider niye faizi düşürmekten bahsediyorsun?’

* Benim derdim şu, bu ülkede yatırımcı birinci derecede kamu bankalarıyla, buna şayet özel kesim bankaları da dahil olursa özel dal bankalarıyla da düşük faizle sağladığı kredi ile ne yapsın, yatırıma girsin. Mevcut yatırımlarını daha da geliştirsin ve genişletsin, bununla istihdam sağlayalım, bununla üretimi artıralım, bununla ihracatı daha da artıralım ve bununla büyümeyi sağlayalım. Bizim kederimiz bu. Bu epeyce işte işsizlik de ne yapacaktır, bugün olduğu üzere daha da azalacaktır.

* Dünya ulusal gelirinin yüzde 70’ini oluşturan ülkelerin yaşadığı sancılar doğal olarak herkesi etkiliyor. Çin ve Japonya’nın mali genişlemeye ve faiz indirimine gitmelerinin, paralarına şuurlu olarak kıymet kaybettirmelerin sebebi bu fırtınadan kaçma uğraşıdır. Gerisindeki 20 yıllık bir fiziki ve beşeri hazırlıkla bu sürece giren Türkiye ise fiyatlardaki fahiş artışların yol açtığı sorunlara karşın kendi programı ile amaçlarına yanlışsız ilerlemeyi sürdürüyor.

* Türkiye’nin bütçe gerçekleşmeleri pek çok alanda yaptığımız önemli vergi indirimlerine ve güç ödemelerinden kaynaklı kimi sapmalara karşın çok âlâ düzeydedir. Türkiye’nin zati sonlu olan kaynaklarını direkt ücretlilere, istihdamı artıran sanayicilere, ihracatçılara, turizmcilere, yatırımcılara, esnaf ve sanatkarlara aktararak çok taraflı yararlar sağladık.

* Aslında çabucak yanı başımızda bir sıcak çatışma patlak vermeseydi salgın sonrası bu aylarda her kısımdan insanımız programımızın somut yararlarını hayatında şahsen görmeye başlamış olacaktı. Biraz gecikmeyle de olsa inşallah önümüzdeki yılın birinci aylarından itibaren bu noktaya geleceğiz.

* En büyük hassasiyetimiz istihdamı koruyarak, ücretlilerin gelir kaybını telafi ederek, fırsatçıların önünü keserek insanlarımızın üzerlerine kalıcı yükler binmesine mani olmaktır. Fiyatları izahı mümkün olmayan bir halde artan eserlerin üretimini teşvik ederek ve tedarikini kolaylaştırarak stokçuların oyunlarını bozacağız.

* Kriz tellallarının dört döndüğü bir yerde piyasanın bu kadar canlı işlemesi emelin panik çıkarmak olduğuna işaret ediyor. İstihdam odaklı ekonomik istikrar ile sermaye ve para piyasalarının büyümesini tabir eden finansal istikrar konusunda önemli bir problemimiz bulunmuyor. Fiyat istikrarını ise aldığımız başka önlemlerin yanı sıra işimize gelen düzeydeki bir döviz kuruyla cari fazla artırarak sağlamayı planlıyoruz. Biz sıkıntıya bu türlü bakıyor, buna nazaran çalışıyoruz.

* Son periyotta ülkeye ek kaynaklı girişi sağlayacak pek çok teşebbüste bulunduk. Bunların bir kısmı fiilen şu anda işledi, bir kısmında prensipte anlaştık ve düzeneklerini kurduk, bir kısmında ise görüşme safhasındayız. Bir yandan fiyat artışlarını durduracak, öteki yandan milletin her kısmının gelir kaybını telafi edecek çalışmaları tüm bu makro adımlarla destekleyerek programı uygulamayı sürdürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir