Naci Görür ‘endişeliyiz’ notuyla uyardı

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Okan Tüysüz ile zelzele bölgesindeki yenileme çalışmalarına ait görüştüklerini ve durumdan tasa duyduklarını belirtti.

“Sadece bir inşaat projesi değildir”

Görür, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, tamir ve yenileme çalışmalarının yalnızca bir inşaat projesi olmadığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bu günlerde harıl harıl zelzele bölgesinde yerleşim bölgelerini yenileme, ayağa kaldırma çalışmaları yapılıyor. Okan Tüysüz ile görüştük, duyduğumuz kaygıları bir kere daha duyuralım dedik: Zelzele kentlerini tamir ve yenileme çalışmaları yalnızca bir inşaat projesi değildir.

Her yerleşim alanının yüzey jeolojisini, yeraltı jeolojisini, jeomorfolojisini, jeofiziğini, sismolojisini, tabanını, vb detaylı olarak bilecek ve yenilediğiniz bölgenin depremsellğini, etkin faylarını, çökme alanlarını, sıvılaşma yörelerini, kütle hareketlerinin olabileceği yerleri, sarsıntı tesirinin büyütüleceği yöreleri, zelzele dalgalarının bir nevi kapana kısılıp yıkıcı ekilerinin artacağı alanları, vb belirleyip inşaatına giriştiğiniz yerlerin yerleşime uygun olup olmadığına karar vermeniz, sonra da yenileme ve imar çalışmalarına girişmeniz lazım.

Ne olur alelacale zelzele bölgelerinde yenileme çalışmaları yapıp 6 Şubat üzere bir afeti tıpkı bölgedeki gelecek kuşaklarımıza ihale etmeyelim. Sevgiyle..”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir