Palut: Avrupa’da ses getirmek istiyoruz

Spor Toto Harika Lig’de 68 puanla 3’üncü sırada yer alan İttifak Holding Konyaspor, ülkemizi UEFA Konferans Ligi’nde temsil edecek.

Yeşil-beyazlı takıma bu başarıyı yaşatan teknik yönetici İlhan Palut, Sporlig mecmuasına açıklamalarda bulundu.

Konyaspor’un şampiyonluk yarışından gelecek planlarına dair bir çok mevzuda değerli değerlendirmelerde bulunan İlhan Palut, “Şimdi 2 sene öncesine gitmek lazım. 2 sene evvel Konyaspor; Başakşehir ve Trabzonspor galibiyetleriyle son anda ligde kalmayı başarmıştı. Her ne kadar küme düşme kaldırılmış olsa da. Geçen dönem Konyaspor’a geldim. Misyona geldiğim sene küme düşme sınırına çok yakın bir ekip devraldık. Bu dönem başında oyuncularımla yaptığım toplantıda onlara; 2 yıldır Konyaspor’un sıralama olarak verdiği uğraşın ne topluluğa, ne onların mesleklerine, ne de bizim antrenörlük amaçlarımıza hiç bir biçimde uymadığını söyledim. Bu dönem başı Erzurum kampının birinci toplantısında oyuncularımızla yaptığımız konuşmada; ‘biz bu sene ligde fark yaratan kadrosu olmalıyız’ dedim. Şöyle ki her sene doğal olarak 4 büyük şampiyon adayının ortasına sürpriz olarak bir ekip girerdi. İşte biz bu sene bu farkı yaratan ekip olalım ve üst sıraları hedefleyelim dedik ve oyuncularım da buna takviye verdi. Kadro olarak yalnızca takviye vermek yetmiyor, bu gayeye inanmak ve bunun uğrunda çok çalışmak gerekiyordu. Dönem boyunca biz bunu gerçekleştirebildik. Devir periyot düşüşler ve istemediğimiz sonuçlar da oldu ancak bizim için 38 hafta çok uzun bir maraton oldu. Doğal ekipte ayrılanlar oldu bunun yanı sıra üzücü olaylar da yaşadık. Kadromun 38 hafta gösterdiği uğraşla ligi 3’üncü sırada bitirdik. Bu dönem başı gayemiz sıralama değil de fark yaratmaktı, onu da başardığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

“Şanssız maçlar kaybettik”

Ligde şanssız maçlar kaybettiklerini lisana getiren İlhan Palut, “Başakşehir deplasmanına gittik erteleme maçı oynamaya orada hiç hak etmediğimiz 2-1’lik yenilgi aldık. Birinci yaramızı orada aldık. Ondan sonra Alanyaspor deplasmanına gittik maç 5-1 bitti birinci yarı 4-1 bitti her şeyi yanlışsız yaptığımız bir maçtı çabucak hemen çok enteresandır orada bir kırılma yaşadık. Kimi istemediğimiz hakem kusurları da oldu. Bunların yanı sıra İsmail hoca ile birlikte Fenerbahçe’nin hakikaten çok düzgün bir çıkış yakalaması, bunlar kıymetli etkenlerdi” şeklinde konuştu.

“Oyuncularım ayakta kalmayı başardılar”

İlhan Palut, Ahmet Çalık’ın vefatı ve maksatlar ile ilgili, “Allah kimsenin başına bir daha vermesin. Çok büyük bir şoktu. Oyuncularım bu büyük acıya karşın ayakta kalmayı başardılar. Ahmet’i futbolcu olarak çok aradık. Ekibin kazanmak isteyen, çaba eden, hırslı deneyimli bir karakteri olarak aradık. Takımıza sinerji veren dayanılmaz bir kişilik olarak yüz de yüz aradık. Natürel ki Ahmet’in kaybı bilhassa defansif manada bir tık geri aldı fakat bunu çok lisana getirmiyoruz, acımızı içimize gömdük. Bir kez daha Allah rahmet eylesin, yeri cennet olsun. Futbol olarak bize tesiri oldu, bir tramvatik tesiri yüzde yüz oldu. Mesela tahminen O’nun yerine oynayan oyuncumuz üzerinde oldu. Zira misyonunu çok âlâ yapan bir arkadaşı aramazdan ayrıldı. Bir anda yük onun omuzlarına bindi. Devir dönem harika işler, periyot devir de yanılgılar yaptı. O bölgede bir sistemimiz, bir istikrarımız vardı. Tahminen futbolumuz bozuldu lakin bir insanın kaybı çok daha kıymetli. O yüzden futbolun bize verdiği ziyanı konuşmak bana anlamsız geliyor” dedi.

“Hedefimiz kümelere kalmak”

UEFA Konferans Ligi hakkında konuşan Palut şunları lisana getirdi:

“Şimdi şöyle düşünmüyoruz; ligi 3’üncü sırada bitirdik. Avrupa’ya gideceğiz. Daha ne yapalım? Kâfi. Bu bizim için yeteli değil. Tek gayemiz olağan ki kümelere kalmak. Play-Off’la berber üç ön eleme oynayacağız. Burada çekeceğimiz kura da kıymetli alışılmış. Zira hatırlarsanız geçen sene dönem başı hazır bir Trabzonspor vardı lakin Roma ile eşleşti ve onlar için işler çok zorlaştı. İnşallah bizim içinde en başta âlâ bir kura olur. Ülkemizi çok güzel temsil etmeye çalışacağız.”

“Herkese vazife düşüyor”

Türkiye’de hakemlik yapmanın kolay olmadığını söz eden İlhan Palut, “İnanılmaz bir baskı altında maç yönetiyorlar, çok büyük değişimler var. Bir anda hakemin misyonuna son verilebiliyor, sonra geri dönüyor. Yaptığı bir yanılgı ile birlikte tahminen yıllarca inşa ettiği mesleği bir anda yerle bir olabiliyor. Artık burada bu kadar baskı altında maç yöneten hakemlerin kusur yapması kadar olağan bir şey yok. Evet bizim aleyhimize de çok net yanlışlar yapıldı lakin ben buna yalnızca kusur demek istiyorum. İnşallah kusurdur. Bir futbol adamı olarak o denli düşünmek istiyorum. Kimin üzerine misyon düşüyorsa futbol kamuoyunun, yöneticilerin, biz teknik yöneticilerin, futbolcuların kimin üzerine misyon düşüyorsa hakemlerin üzerindeki baskıyı bir formda azaltmamız, aşağı çekmemiz gerekiyor ki onlar da daha rahat bir halde maçları yönetebilsinler. Ben yalnızca kendi kadromla alakalı değil genel manada bu yılki hakemlerin performanslarını yetersiz buldum. Ancak dediğim üzere bu performansları bu duruma getiren etmenleri de göz arkası etmememiz lazım” dedi.

“Hatayspor hoş dönemler geçirdi”

Hatayspor’un ligdeki performansının sorulması üzerine İlhan Palut, “Ben Hatayspor’da 2 yıllık bir deneyim sağladım Ömer Erdoğan hocayla birlikte. 2 sene hakikaten çok güzel bir başlangıç, yeni çıkan bir kadro olmasına karşın bu sene de Hatayspor lige tekrar uygun başladı birinci yarı boyunca ancak ikinci yarının son ortalarında bir düşüş oldu lakin bence genel manada Hatayspor’un 2 yıllık Harika Lig performansı göz önüne alındığı vakit son derece kabul edilebilir, başarılı işler yapan ve bu 2 sene içerisinde negatif bir endişe yaşamadan hoş dönemler geçirip başarılı bir imaj verdi” dedi.

“Galatasaray ve Beşiktaş takım istikrarı yakayalamadı”

İlhan Palut, 3 büyükler ile ilgili olarak, “Sistematik olarak baktığın vakit bu kulüplerde bir istikrarsızlıktan genel manada bahsedebilir miyiz? Yüzde 100 bahsedebiliriz. Yani bahsettiğiniz vazife değişiklikleri tahminen idari manada da bunlar yaşandı. Bir sefer bu eksi bir etmen lakin işte olaylara daima 3 büyüklerin İstanbul gruplarının başarısızlığı istikametinden değil, bazen de işte bu makasın kapandığı artık öbür gruplarında tahminen daha mütevazı takımlarla, sisteme bağlı oyunlarla, büyük grupların karşısında daha büyük sonuçlar alabildiği onları puan kaybına daha çok uğratabildiği gerçeğini de yadsımamamız gerekiyor. Artık biliyorsunuz Türkiye liginde 3 milyon, 4 milyon Euro maaşlar verilme talihi kalmadı bu da yabancı oyuncularda büyük gruplarında tahminen bir tık daha mütevazı yatırımlar yapmasına neden oldu. Bu biçimde ne oldu, makas biraz daha daraldı. Bunun üstüne ben kendim için söylemiyorum yeni kuşak antrenörler, genç antrenörler, ortaya koydukları sistem, disiplin, çalışma dileğiyle birlikte ne yaptı, kendilerinden daha yüksek maliyetteki takımlara karşı daha âlâ bir duruş, performans sergilediler bunun da tesiri var. Ancak ben bilhassa ne Galatasaray’da ne Beşiktaş takım istikrarını yakalayamadı. Beşiktaş bilhassa sakatlıklarla çok boğuştu sonra geç kaldı, oyuncular ritim tutamadı, amaçlardan kopuldu. Galatasaray genç bir grupla yola çıktı burada evet tahminen o bahsedilen oyuncular, Türkiye’deki müsabaka sistemi, Galatasaray bir kulübün baskısını kaldırma da bence çok başarılı olamadılar şimdi. Bir de Galatasaray ve Beşiktaş’ın Avrupa serüvenleri onları bu noktada biraz geride bıraktı. Ben nedenleri bunlara bağlıyorum” diye konuştu.

“Kartal ile bütünleşme skora yansıdı”

İsmail Kartal’ın Fenerbahçe’de misyona gelmesi ve yakalanan muvaffakiyet ile ilgili konuşan Palut, “Bence İsmail hocanın farkı büsbütün şuydu; taşlar yerli yerine oturdu diyebilirim özetle. Yani her oyuncuyu en âlâ oynayacağı yerde kıymetlendirdi ve Fenerbahçe’nin daha çok mücadeleci, yüksek eden oyuncularla takım yapılanmasına gitti. Ben ekibi fizik olarak bir evvelki periyoda nazaran çok daha yeterli bir düzeyde gördüm. Fizik ve çaba olarak çok daha yeterli bir düzeyde olduğunu ve oyuncu-kulüp ahengi, irtibatı, taraftar-oyuncu irtibatının bir halde İsmail hoca ile bir arada bütünleşmenin Fenerbahçe’de çok daha net görüldüğünü gördüm bu da skorlara yansıdı. İsmail Hocanın muvaffakiyetini takdir ettim. Lakin natürel ki gönül isterdi ki Fenerbahçe daha makûs olsun değil buradaki yanlışsız bakış açısı. Keşke biz daha az kusur yapsaydık, yani yapabilir miydik evet, daha az yanılgı yapabilirdik. Rize’yi yenebilirdik, içerde Karagümrük’ü yüzde 100 yenebilirdik zira 3-0, 4-0’a gelebilecek bir maçtı, burada yanlışlar yaptık. Ya da işte dışarıda Başakşehir maçından en az 1 puanla dönebilirdik aslında bu puanları alt alta sıraladığınız vakit biz Fenerbahçe’nin performansına bakmaksızın maksadımıza ulaşabilirdik. Ancak bizde ikinci yarıda yapmamız gerekenden daha fazla kusur yaptık” ifadelerini kullandı.

“İsmail hoca tekrar misyon alacaktır”

Jorge Jesus’un Fenerbahçe teknik yöneticisi olmasını pahalandıran İlhan Palut, “Ben burada çok Türk-yabancı diye bakmıyorum yoksa bir Türk hoca da başarısız olduğu vakit gönderilir, niçin gönderilmesin ki? Yani Türkler gönderilmeyecek diye bir hal mi var? Yok fakat İsmail hoca başarılı, çok âlâ iş çıkardı lakin en azından İsmail hoca şunu kazanmıştır bu süreçten sonra; Fenerbahçe’de İsmail hoca kesinlikle tekrar vazife alacaktır. Zira Fenerbahçe topluluğunun ve taraftarının itimadını kazandı. Tahminen idare bu süreçte bu türlü bir karar vermiş olabilir lakin bence bu İsmail hocanın gösterdiği performansı gölgeye düşürmez. İsmail hoca tekrar mesleğinde Fenerbahçe ile yükselişe geçti, çok sevildi. Ben hoş bir yer edindiğini düşünüyorum” dedi.

“Trabzonspor yanlışsız destekler yaptı”

Trabzonspor’un 38 yıl sonra şampiyon olmasını kıymetlendiren İlhan Palut, “Bir defa Trabzonspor takımına hakikat vakitte destekler yaptı, lig başlamadan Trabzonspor’un takımı hazırdı, birlikte çalıştılar ve esasen bir evvelki sene Abdullah hoca hatırı sayılır bir müddet Trabzonspor’la sistemini oturttu esasen elinde bir arada çalıştığı en az yüzde 70’lik bir küme varken nokta transferlerle de bunları destekleyerek kampta bir arada çalışma fırsatı buldu. Topluluğun isteği, hasreti zati bu sene Trabzonspor iç saha maçlarında bilhassa en agresif seyirci tahminen kadrosunu en iten seyircilerden biri Trabzonspor’du ve Abdullah hocanın özelinde üst sıralarda yer alan kaçırdığı şampiyonlukların da deneyimiyle tahminen daha az kusur yaptı. Bura da çabucak bahsettiğimiz öteki doğan şampiyonluk adaylarının da yarışta geri de kalmasını da eklersek Trabzonspor’un şampiyon olması da pek doğal bir hale geldi” diye konuştu.

“En büyük kasvetimiz takım mühendisliği”

Türk ekiplerinin en büyük meselesinin plan ve programsızlık olduğunu kaydeden İlhan Palut, “Galatasaray’ın PSV maçına bakıyorum, Beşiktaş’ın 1 yıl evvel Yunanistan’da oynadığı PAOK maçındaki takımına bakıyorum. Çok kritik ön eleme maçlarına bizim ekiplerimiz hiçbir hazırlık yapmadan çıkıyorlar. Ne takım hazırlığı, ne kadronun bir arada çalışma mühleti, bir sene evvelki takım istikrarını yakalamadan Avrupa kupalarına başlıyoruz. Maalesef ekiplerimizin birçoğu bu yüzden daha ön elemede başarısız oluyor. En büyük derdimiz takım mühendisliği. Plan ve programın olmayışı. Son anda yapılan transferlerle takımların belirlenmesi yüzünden bizim için de Avrupa’da bir formda işin işten geçmesine neden oluyor. Artı, teknik adam istikrarsızlığı. Çabucak çabucak birçok ekip lige yeni hocalarla giriyor. Tahminen yeni sitemler üzerinde hazırlanmaya çalışıyor. Bu da tekrar bahsettiğim üzere kadroların yaz aylarında bu cins eleme maçlarına bu biçimde hazır olmamasına neden oluyor. Bu yüzden Avrupa kupalarında hayal kırıklığı yaşıyoruz. Ülkemizde oynanan futbolun fizikî yetersizliği ön planda. Ülkemizde top oyunda da 44 -45 dakika kalırken, Avrupa’nın üst liglerinde topla oynama mühletleri 60 dakikanın üzerinde çıkabiliyor. Bu da oyuncuların kazandığı maç ritminin öbür liglerin bizim liglerle baz alındığında bizim çok gerilerde olmamız. Türkiye Ligi’nde oynadığımız maçlarla, fizikî olarak Avrupa liglerine hazırlanmamızın ritim ve fizikî olarak parametrelerde çok sıkıntı olduğu gerçeği de bizi bir formda geride bırakıyor” şeklinde konuştu.

“Yeni jenerasyon hocalardan çok umutluyum”

Yeni jenerasyon hocalardan çok umutlu olduğunu lisana getiren İlhan Palut, şunları söyledi:

“Gerçekten Avrupa’yı, trendi takip eden, en yeni ve fizikî idmanları takip eden, bunları ölçüp uygulayabilen yeni kuşak antrenörler şu anda Türk futbolunda yer almaya başladılar. Yeni dönemde kadrolar mevcut yerli hocalarla devam edeceğini düşünüyorum. Ben Türk futbolunun bu krizi, Avrupa ayarındaki makası süratle kapatması gerektiğini düşünüyorum ve bundan umutluyum. Ben de kendi adıma, İlhan Palut olarak bu sene farkı bir misyonum da var. Kadromla birlikte Avrupa kupalarında inşallah Türk futbolunu en yeterli formda temsil edip, bunu olumsuzluğu kırmak istiyoruz. Anadolu ekibi olarak ligde uygun sonuçlar alıp Avrupa’da Avrupa kadrolarıyla başa baş gayret edip, ses getirecek bir kadro olgusunu yaratmanın uğraşını vereceğiz.”

“Her kadrosu çalıştıracak donanıma sahibim”

Türkiye’de her ekibi çalıştıracak donanıma sahip olduğunu belirten Palut, “Buna ulusal kadro da dahil. Bunun için mütevaziliğe gerek yok fakat hiçbir vazifeye, ekibe talip değilim. O denli bir şey asla yok. Allah’ın müsaadesiyle hepsini başarabileceğime inanıyorum. Her şeyin hakikat bir vakti olduğunu düşünüyorum. Şu an da benim yapmam gereken tek şey Konyaspor’daki başarımızı sürdürmek, benden beklentileri karşılamak. Kimi teknik adamlar derler ya ‘ben de buradayım, hazırım, niçin bana teklif gelmiyor’ diye benim o denli bir durumum yok lakin kendine inanç noktasında da en sıkıntı neresiyse vazifeye hazırım” diye konuştu.

“Avrupa amacım doğal ki var”

İlhan Palut, Avrupa maksadı olduğunu söz ederek, “Evet, basamak basamak var. Neden olmasın. Ben daima şunu söylerim. Bizim nesle çok geç sıra geldi. Neden çok geç sıra geldi? Zira hepsi çok kıymetli teknik adamlardı. Tahminen konfor alanlarını terk etmediler, tahminen Türkiye ligindeki ekipleri daima olarak birebir çember üzerinde döndü. Kimse bir yere gitmedi. Bu da neye yol açtı? Alttan gelen antrenörlerin kolay misyon almamasına neden oldu. Süreç tahminen benim Göztepe’ye gidişimle başladı. Bu hususta yeni jenerasyon Türk antrenörlerinin bir biçimde burada daha yürekli olması gerekir. Alışılmış ki bir de bu işin bir pazarlaması, bir PR’ı var, tahminen yurt dışında ön plana çıkartacak teknikler var. Onları çok bilmiyorum lakin bu türlü bir teklif geldiğinde bizim konfor ağının dışına çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Nasıl ki ulusal ekipteki oyuncularımız yurt dışında muvaffakiyetle bizleri temsil ediyorsa, bence Türk antrenörlerde, teknik yöneticilerde Avrupa’da ülkemizi sonuna kadar muvaffakiyet ile temsil edeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

“İtalya ve Almanya Lig’ni çok seviyorum”

İtalya ve Almanya ligini çok sevdiğini belirten Palut, “Tabii ki Premier Lig de var ancak İtalya ve Almanya liginde öbür bir savaş var üzere geliyor bana. O iki lig hoşuma gidiyor” dedi.

Konyaspor taraftarlarına teşekkür eden Palut, şu tabirleri kullandı:

“Ben birinci geldiğim günden beri bana sahiden çok inandılar ve güvendiler. Berbat oynadığımız ve çok gol yediğimiz maçlar oldu lakin bir an bile dayanaklarını esirgemediler. Ben bunu daima hissettim. İnsan kendine güvenildiğini hissettiği ortamda bir biçimde başarılı olabiliyor. Konya halkına ve taraftarına bu yüzden çok teşekkür ederim. Bu dönem daha da sıkıntı olacak bizim için. Geçen dönem dayanakları bizim için çok kıymetliydi. Bu dönem daha da güç olacak. Bu yüzden ben yeniden yanımızda olup bize takviye vermelerini istiyorum. İnşallah bizde çabamız ve alacağımız sonuçlarla bunun karşılığını veririz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir