Putin de izlemişti: ‘Rusya’nın nükleer tatbikatı, Batı’ya saldırının provası’

Rusya’nın 8 ayı geride bırakan Ukrayna işgali dünyada nükleer savaş telaşlarını tekrar artırırken, Rusya’dan dün düzenlenen nükleer tatbikatla ilgili çok sert açıklamalar geldi.

Rus ordusunun dün Devlet Lideri Vladimir Putin’in de canlı izlediği nükleer tatbikatıyla ilgili Rusya’dan Batı’ya tehdit niteliğinde açıklamalar geldi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Plesetks uzay üssünden ‘Yars’ kıtalararası balistik füzeleri ve Barents Denizi’nden ‘Sineva’ balistik füzeleri fırlatıldı. Tatbikatta, havadan seyir füzelerini fırlatan ‘Tu-95MS’ tipi uzun menzilli uçakları da yer aldı” sözlerine yer verilmişti

Rusya tatbikatı canlı olarak izlemişti.

Tatbikat kapsamında Rus ordusunun en yeni silahı olan ve Batı ülkelerini vurabilecek kapasiteye sahip olduğu belirtilen hipersonik füzeler de denenmişti.

‘HARİTADAN SİLERİZ’

Tatbikatla ilgili Rus devlet televizyonunda düzenlenen bir programa katılan askeri uzman İgor Korotşenko, dünkü tatbikatı “İngiltere ve ABD’yi amaç alacak nükleer taarruzların provası” diye niteledi. Korotşenko, Rusya’nın İngiltere ve ABD’yi haritadan silebilecek güçte olduğunu ve Batı’dan Rusya’ya nükleer atakta bulunulması halinde en sert karşılığı vereceklerini belirtti.

Rus uzman, “Rusya’ya kim birinci saldırıyı düzenler? ABD mi, İngiltere mi? Fransa önderi Macron’un bu maceraya katılıp katılmayacağını bilmiyorum. Bence düşmana onları neyin beklediğini gösterdik” dedi. Gerekirse İngiltere’yi “okyanusun tabanına gömeceklerini” kaydeden Korotşenko, “Bu bildiriyle kendilerine gelmeleri ve akıllarını başlarına toplamaları gerek. Bu nükleer şantaj değil hücuma uğrarsak neyi yapabileceğimizin açık bir göstergesi” diye konuştu.

RUSYA: UYDULARI VURURUZ

Rusya’nın 8 ayı geride bırakan Ukrayna işgali Batı ve Rusya ortasında büyük bir savaş ve nükleer atak kaygılarını yıllar sonra doruğa çıkarmıştı.

Öte yandan dünkü nükleer tatbikatla Batı’ya gözdağı veren Rusya, Batı’nın ticari uydularını da vurabileceğini bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Silah Denetim Ünitesi Yönetici Yardımcısı Konstantin Vorontsov, Batı’nın uydularının Rusya’ya karşı Ukrayna ordusuna dayanak için kullanılmasını “kabul edilemez” diye niteledi.

Rus yetkili, Batı’nın bu halinin “provokasyon” olduğunu savunarak savaşta Rus ordusuna karşı kullanılan uyduları gaye almanın yasal olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir