Rıza Bey Apartmanı davasında 2 kamu görevlisi için hapis cezası istendi

Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020’de meydana gelen, 115 kişinin hayatını kaybettiği, 6,6 büyüklüğündeki zelzelede Bayraklı ilçesindeki 8 katlı İstek Beyefendi Apartmanı’nda 36 kişi hayatını yitirdi, 17 kişi de yaralandı. Zelzelenin akabinde başlatılan soruşturma kapsamında 13 sanığın yargılanmasına İzmir 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilirken, 2 kamu vazifelisi Gamze E. ve Mehmet Ali U. hakkında başlatılan soruşturma da tamamlanıp, iddianame hazırlandı.

İddianamede, eksper raporunda yapının 1975 yılı zelzele yönetmeliğine tabi olduğu, projedeki beton dayanım sınıfının sağlanmadığı, nervürlü donatıların mekanik kuralları sağlamadığı belirtildi. Birebir raporda ardışık katlar ortasında öteleme sonunun aşıldığına da vurgu yapıldı. Binanın statik hesabında etriye hesaplarının ve bina yer değiştirme hesaplarının 1975 zelzele yönetmeliğine uygun yapılmaması nedeniyle statik proje müellifinin ve statik-betonarme projeye onay veren mercilerin sorumlu olduğu iddianamede yer aldı. Yapının taşıyıcı sistem elemanlarına epoksi enjeksiyon ile projesiz, müsaadesiz ve denetimsiz biçimde tamirat yapan ve yaptıranlar ile kelam konusu tadilatın yapıldığı sonradan kayıt altına alınmasına karşın bu hususta idari süreç tesis etmeyen ilgili idari mercilerin de sorumlu olduklarına vurgu yapıldı.

‘İDARİ SÜREÇ TESİS ETMEMİŞ’

2005 yılında meydana gelen sarsıntıdan sonra yapının taşıyıcı sistem elemanlarına epoksi enjeksiyon ile projesiz, müsaadesiz ve denetimsiz tamirat süreci yapıldığının tespit edilmesine karşın binanın 3’üncü küme risk kategorisinde yer aldığına vurgu yapıldı. 2007 sarsıntı yönetmeliğine nazaran performans tahlili yapılarak sonucuna nazaran güçlendirme yapılması gerektiği istikametinde tavsiyede bulunulmuş olmasına karşın bu mevzuda idari süreç tesis etmeyen ve evrakta o periyot Bayraklı Belediyesi Fen İşleri Müdür Vekili sıfatıyla imzası bulunan Gamze E.’nin sorumlu olduğunun altı çizildi.

‘İMAR MÜDÜRÜ DE SORUMLU’

İnşaat Mühendisi Tamer Paker tarafından hazırlanan statik hesap raporu ve betonarme projesi ile yapı ruhsatını 27 Nisan 1993 tarihinde onaylayan o dönemki Bornova Belediyesi İmar Müdürü Mimar Mehmet U.’nun da sorumlu olduğunun altı çizildi. İddianamede binanın statik ve betonarme projesine onay veren İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nde görevlilerin açık kimlik tespitlerinin yapılamadığı belirtildi. Toplanan kanıtlar ve alınan sözler ışığında savcı, Gamze E. ve Mehmet Ali U. için ‘görevi berbata kullanma’ cürmünden 2’şer yıla kadar mahpus cezası istedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir