Sabah yazarı Altınok: Önümüzdeki aylarda Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların geri dönüşlerinin hızlanacağına şahit olacağız

Sabah muharriri Melih Altınok,Önümüzdeki aylarda Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların geri dönüşlerinin hızlanacağına şahit olacağız” görüşünü savundu.

Altınok yazısında, “Bundan sonra mültecilerle ilgili süreç 2011 öncesindeki duruma yanlışsız evrilecek.Zira bir müddettir Suriye’nin kuzeyinde geri dönüş için altyapı oluşturmaya çalışan Türkiye, Esad’la diyalog sürecinde önemli bir inisiyatif sergiliyor. Oldukça yol alındı. Göç dalgası dururken, çok süratli olmasa da geri dönüş trendi başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da önümüzdeki günlerde bu konuya ağır mesai harcayacağının sinyallerini artırdı. Dün de “Bu sabah Sayın Putin ile görüşmem oldu. Türkiye-Rusya-Suriye olarak bir süreç başlattık. Ardından inşallah Dışişleri Bakanlarımızı bir ortaya getireceğiz. Daha sonra da gelişmelere göre başkanlar olarak bir araya geleceğiz. Derdimiz suhuleti, bölgedeki sükûneti sağlamak, barışı egemen kılmak” dedi.Önümüzdeki aylarda Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların  geri dönüşlerinin hızlanacağına şahit olacağız.” sözünü kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir