Sahte Rapor Alıp Tatile Giden Çalışana 15 Yıl Hapis İstemi

Konya’da fizyoterapist olarak çalışan 37 yaşındaki Sait U., 4 gün iş göremez raporu alıp, tatile gitti.  Durumdan şüphelenen iş yeri sahibi, Sait U.’nun hastaneye rapor almaya hiç gitmediğini ve plajda çekilmiş fotoğraflarını tespit edince, cürüm duyurusunda bulundu. Savcılık tarafından yapılan soruşturmanın akabinde Sait U., 15 yıla kadar, raporu düzenleyen doktor Ömer Tayyip Ç. ve tanıdığı hemşire Esra T., 11’er yıla kadar mahpus cezasıyla yargılanacak.

Özel bir rehabilitasyon merkezinde çalışan Sait U., geçen yıl temmuz ayında merkezin sahibi Mehmet Evrim’i arayarak hasta olduğunu, işe gelemeyeceğini söyledi.

Ardından’da Evrim’e 4 gün iş göremezlik raporu gönderdi. Mehmet Evrim de, raporun 4 gün olması, hastane yahut konuta ziyarete gelme teklifini Sait U.’nun kabul etmemesinden şüphelenip, mevzuyu araştırmaya başladı. Evrim, çalışanı Sait U.’nun raporun düzenlendiği Çumra Devlet Hastanesi’ne hiç gitmediğini, o tarihte de Mersin’de plajda çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada paylaştığını belirledi.

Bunun üzerine evvel Çumra Kaymakamlığı’na sonra da Çumra Cumhuriyet Savcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu. Kaymakamlık ve savcılık soruşturmaya müsaade vermedi. Evrim, daha sonra Konya Bölge Yönetim Mahkemesi’ne itirazda bulundu. İtirazın kabul olması üzerine de Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Sait U.’nun işine de son verildi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında hemşire Esra T., doktor Ömer Tayyip Ç. ile Sait U.’nun tabirlerine başvurdu.

Sait U., tabirinde, “Olay günü ağır ishal ve kusma şikayetim vardı. Koronavirüs olabileceğimden şüphelenerek durumu iş yeri sahibime ilettim. İş yerime de gidemeyeceğimden ötürü arkadaşım hemşire Esra’yı aradım. O, bana hastaneye gelmemi söyledi. Ben de onun da koronavirüs olabileceğini hastaneye gelmeyeceğimi, 3-4 günlük rapor almam gerektiğini söyledim. O da hekimle görüşeceğini, tekrar de koronavirüs testi yaptırmamı söyledi. 1 saat sonra Esra, benim adıma düzenlenen raporun fotoğrafını bana gönderdi. Bu müddet içinde de iyileştiğim için test yaptırmadım. Rastgele bir sıhhat kuruluşuna da gitmedim. Raporun bitiminde de iş yerime gittim ve 4 gün daha çalıştım. Maaşımı alamayınca ihtar çektim. Sonra iş yeri sahibimin savcılığa başvurduğunu öğrendim. Bu yaptığım aksiyonun hata olduğunu bilmiyordum.” dedi.

Doktor Ömer Tayyip Ç. Sözünde, “Olay günü Çumra Devlet Hastanesi’nde nöbetim vardı. Sait U.’yu tanımıyorum. Olay günü ve sonrasında da görmedim. Bu türlü bir hastayı asla muayene etmedim ve rapor düzenlemedim. Durumu da hastaneden öğrendim. Hemşire Esra’nın eşi ile Sait U.’nun arkadaşlıkları olması nedeniyle raporu kendisi düzenleyerek Sait U.’ya gönderdiğini bana söyledi” dedi.

Hemşire Esra T., ise, “Görevli olduğum gün eşimin arkadaşı Sait U., beni arayarak 4 günlük raporun lazım olduğunu söyledi. Ben de doktor Ömer Tayyip Ç. ile görüşüp olur vermesiyle Sait U.’nun girişini yapıp 4 günlük rapor hazırladım. Doktor Ömer Tayyip Ç.’nin bilgisi dahilinde de kaşesini kullandım. Fotoğrafını da Sait U.’ya gönderdim. Raporu kaşeledikten sonra da doktora bilgi vermedim. Zira verilen rapor, hekimin cep telefonuna bildiri olarak gidiyordu” diye tabir verdi.

Soruşturma kapsamında hastanedeki manzara ve sesli güvenlik kamera kayıtları incelendi. Manzaralarda hemşire Esra T.’nin bir arkadaşına raporun lazım olduğunu söylediği, doktor Ömer Tayyip Ç.’nin ise “Veririm olur” dediği tespit edildi. Manzaralar aracılığıyla Sait U.’nun o gün hastanede olmadığı saptandı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonucunda 16 Şubat 2023 tarihinde hazırladığı iddianameyi Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu.

İddianamede, Sait U.’nun  iş göremezlik raporu karşılığı SGK’dan altığı fiyat nedeniyle  kamu kurumunu ziyana uğrattığı için ‘dolandırıcılık’ ve alınan rapor nedeniyle de  ‘kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliğine iştirak’  suçlarını işlediği için 15 yıla kadar mahpus,  doktor Ömer Tayyip Ç. ve hemşire Esra T’nin de ‘görevi berbata kullanma ve resmi evrakta sahtecilik’  kabahatlerinden 11’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılanmaları talep edildi. Konya 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi de iddianameyi kabul etti. 3 kişi, 5 Eylül 2023’te yargılanmaya başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir