Sarıgül yönetim şekli tercihini açıkladı

Sarıgül, TDP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde yapılması gereken çalışmaların muvaffakiyetle yönetilemediğini argüman etti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde tüm yetkilerin cumhurbaşkanına verildiğini belirten Sarıgül, “Bürokrasi yanılgı yapma endişesiyle hiçbir şey yapmıyor, sorumluluk almıyor, inisiyatif kullanamıyor. Sistem yalnızca Sayın Erdoğan talimat verirse çalışıyor” tabirlerini kullandı.

Sarıgül, sarsıntı bölgelerindeki esnafa, çiftçiye kredi değil, hibe takviyesi verilmesi, depremzedelerin bankalara ve kooperatiflere olan borçlarıyla elektrik, su, doğal gaz ve telefon borçlarının silinmesi gerektiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

“Yapılacak konut ve iş yerleri depremzedelere bedelsiz verilmelidir. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına şart aranmaksızın mevt aylığı bağlanmalıdır. Sarsıntıda yaralanan yahut engelli hale gelen vatandaşlarımıza özel hastaneler dahil olmak üzere tedavi, ilaç, protez, araç ve gereçlerin fiyatsız verilmesi koşuldur.”

Seçim tarihinin açıklanmasının akabinde ittifak arayışlarının hızlandığına işaret eden Sarıgül, “Türkiye Değişim Partisi olarak parlamenter sistemden yanayız. Bir kişinin tek başına koskoca bir ülkeyi yönetmesini hakikat bulmuyoruz. Tarafsız cumhurbaşkanı, güçlü meclis, bağımsız yargı istiyoruz.” dedi.

Sarıgül, bu maksada hizmet eden ve prensiplerine uyan işbirliklerini destekleyeceklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir