Selahattin Demirtaş’tan ‘Başkan Apo’nun heykelini dikeceğiz’ sözleriyle ilgili yıllar sonra gelen itiraf

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Halk TV programcılarının gündeme ait sorularını yanıtladı.

Gazeteci Barış Pehlivan’ın, sorusuna Demirtaş’ın yanıtı şöyle oldu:

“Elbette ömrün her periyodu bir muhasebeyle geçmek zorunda. Cezaevi de bunun için “ideal” bir yer. Çok fazla keşkem yok açıkçası. Lakin Tahlil Süreci’nin başarılı olması için daha fazla inisiyatif alabilirdim. Her ne kadar AKP süreci istismar etse, kendine yontmaya çalışsa da. Birtakım eksikleri ve yol kusurları olsa da. Daha şeffaf, daha tüzel bir süreç yürütülmeliydi ve mevzuyu TBMM yerine çekebilmeliydik diye hayıflandığım oluyor. Bir de bugün olsa kurmayacağım ya da o biçimde söz etmeyeceğim birtakım cümleler var. Örneğin “Başkan Apo’nun heykelini dikeceğiz” tabiri hem bağlamından koparılmaya hem yanlış anlaşılmaya çok müsait bir tabirdi.

“HEYKELİNİ DİKMEYİ, MECAZİ MANADA KULLANMIŞTIM”

Ben orada, O denli bir atmosferdi. Benim o cümleyi sarf ettiğim devrin siyasi atmosferi unutuluyor, unutturuluyor. Aslında ben o denli heykel meraklısı biri değilimdir. Heykelini dikmeyi, mecazi manada kullanmıştım. Hatta tıpkı gün, yani o sözleri söylediğim gün, heykel meraklısı olmadığımı söylemiştim de. Ancak meydan meydan dolaştırılarak aleyhime propaganda olarak kullanılan görüntünün devamındaki o kısmı hiç kimse yayımlamıyor. Size o kısa görüntüyü iletiyorum. Dikkat edilirse o meydan meydan dolaştırılan, toplumsal medyada paylaşılan görüntünün devamıdır.

Bir de şöyle bir gerçek var; o görüntü Tahlil Süreci bittikten sonra AKP medyası tarafından piyasaya sürüldü. Üç yıl boyunca kimsenin aklına bile gelmedi o konuşma. Savcı bile üç yıl sonra soruşturma açtı. Yeniden de istismar edilmeye açık bir cümle kullanarak ellerine koz vermiş oldum. Bu ortada, Öcalan’ın kendisi de heykelinin dikilmesi meraklısı değil. O da barış olsun, demokratik tahlil olsun fikrindeydi.

“HER MEVZUYA ÖZELEŞTİREL YAKLAŞMAYA UĞRAŞ EDİYORUM”

Bunu da belirtmeden olmaz. İşte bu ve gibisi birtakım konuşmaları daha dikkatli yapmalıydım diye düşünüyorum. Elbette bu açıklamaların hiçbiri kabahat değil. Buna karşın ben yalnızca konuşmalarımdan ötürü 144 soruşturma, 47 dava, 10 bin yıl ve 38 kere ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle karşı karşıya kaldım, şu ana kadar. Altı yıldır tutukluyum ve dokuz yıl da mahpus cezası verildi bana. Buna karşın mağdur değil, mağrur olmaya ve her bahse özeleştirel yaklaşmaya uğraş ediyorum”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir