Semaver şeklinde mimari tartışma yarattı

Giresun’un Eynesil ilçesinde Yeşil Cami’nin minaresi, ‘semaver’ biçiminde inşa edildi. Kesme taş kullanılarak 4,5 yılda tamamlanan ‘semaver’ kısmı, 5 kişinin içerisinde oturabileceği şekilde tasarlandı. Eynesil İyi İşler Yapma ve Yaptırma Derneği Lideri Ayhan Tufanoğlu, “Kamuoyundan olumlu ve olumsuz yansılar alıyoruz. Meyve veren ağaç taşlanır. Bizi eleştiren bireylerin tenkidinden korkup, taviz verecek değiliz” dedi.

Eynesil ilçesinde temeli 1987’de atılan, iç kısmı Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenilerek, inşa edilen Yeşil Cami, 2012 yılında ibadete açıldı. Doğal taşlarla inşa edilen caminin minaresinin erdeme ve alemi ortasında yapılan kısmının, her iki yanına kulp ve musluk takılarak ‘semaver’e benzetildi.

Kesme taş kullanılarak 4,5 yılda tamamlanan ‘semaver’ kısmı, 5 kişinin içerisinde oturabileceği formda tasarlandı. ‘Semaver’ biçimindeki minare, enteresan imajıyla dikkat çekiyor.

“TAVİZ VERECEK DEĞİLİZ”

Caminin inşasından sorumlu olan Eynesil İyi İşler Yapma ve Yaptırma Derneği Lideri Ayhan Tufanoğlu, “4,5 yıl uzun müddet fakat hoş işler kolay çıkmaz. Semaverin içinde 5 kişilik arkadaş kümesinin oturup sohbet edebileceği, semaver yakabileceği bir ortam var. Kamuoyundan olumlu ve olumsuz reaksiyonlar alıyoruz. Meyve veren ağaç taşlanır. Bizi eleştiren bireylerin tenkidinden korkup, taviz verecek değiliz” dedi.

“DİYANETTEN OLUMLU GÖRÜŞ ALDIK”

‘Semaver’ biçimindeki tasarım için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan olumlu görüş aldıklarını belirten Tufanoğlu, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın grubundan gelenler oldu. Onlar da bu türlü bir mimarinin çıkmasından ötürü memnunluklarını lisana getirdi. Bugün her yerde mescitlerimiz var ancak hepsi birebir standartta. Bizim camimiz, doğal taşla ilmik ilmik işlenerek yapıldı” diye konuştu.

“BİZLER İÇİN GURUR VESİLESİ”

‘Semaver’ minareli caminin yöreyi temsil ettiğini söyleyen Tufanoğlu, “Eynesil’imiz çay memleketi, 5 tane çay fabrikamız var. İlçemizi tanıtmak, kültür ve turizmine katkıda bulunmak için ‘semaver’ formunda yapmayı uygun gördük. Semaverin birleştirici gücünü minaremizle birleştirdik. Bu haliyle de çok hoş oldu. İlçemize çok yerden ziyaretçi akını var. Yalnızca cuma namazını kılmak için 150 kilometre aralıktaki arkadaşlarımız ‘Bugün cumayı semaverli mescitte kılalım’ diyerek geliyor. Toplumumuzun güzeline gitmesi, bizler için gurur vesilesi” sözlerini kullandı.

Semaver minareli camiyi beğendiğini söyleyen Metin Kemal de “Eynesil için hoş bir yarar oldu. Tanıtım için hoş oldu. Dışarıdan gelenler, durup bakıyor. Bitince daha hoş olacak” dedi.

“KALIBA SOKMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL”

Bahtiyar Gülaçtı ise ‘semaver’ biçimindeki minarenin eşi gibisi olmadığını söyleyerek, “Dünyada çok çeşitli mescitler var. Beğenmeme diye bir şey olamaz. İbadethanenin biçimi, gibisi, eşi yoktur. Bunu muhakkak bir kalıbın içine sokmak, kimsenin haddine değil. Burada kıymetli olan semaver üslubunda yapılması değil; ibadethane olarak kullanılması. İnsanların bunu bu halde değerlendirmesi gerekiyor” diye konuştu.

Malatya’dan Samsun’a gittiğini ve ‘semaver’ biçimindeki minareyi görmek için Eynesil’e geldiğini belirten Songül Yılmaz da “Çok hoş görünüyor. Farklı özellikleri olduğunu duymuştuk. Yolumuzun üstündeyken gelip, bakmak istedik” tabirlerini kullandı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir