Tarih aynı manzara farklı: Cuma gününe dikkat

Geçen yıl trafiğin durduğu, her yerde üstü karla kaplı araçların bulunduğu İstanbul’a bu yıl şimdi beklenen kar yağmadı. 24 Ocak 2022’de eksi 3 derece ölçülen hava sıcaklığı ise bugün 11 derece. 2022’de, Mahmutbey’de araçların kontak kapattığı görünüm, yerini trafiğe karşın seyir halinde olan araçlara bıraktı. Basın Ekspres yolunda kara saplanan araçlarını temizleyenler varken, bu yıl birebir yolda durabilen araç görülmedi.

İstanbul’da hava sıcaklığının beklentilerin üstünde seyretmesi kar yağışı beklentisini de azalttı fakat son günlerde yaşanan ani hava değişimleri “İstanbul’a kar geliyor mu?” sorusunu da beraberinde getirdi. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Kısmı, Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, cuma günü itibariyle Trakya’nın kuzey kısımlarına, İç Anadolu Bölgesi’ne, Doğu Anadolu Bölgesi’ne kar ihtimalinin olduğunu fakat İstanbul’da kar yağışı için biraz daha beklenilmesi gerektiğini söyledi.

‘Son 52 yılın en sıcak kışı’

Dr. Demirhan kuraklığı tetikleyen ‘La Nina’ya değindi. Demirhan, şu bilgiyi verdi:

“Kış ortalaması olarak düşündüğümüzde geçen seneye oranla daha kurak bir kış, yani yağışların daha az olduğu bir kış periyodu geçiriyoruz. Yalnızca kar değil, yağmur olarak da beklenen yağışlar da bu sene az oldu. Gerçekten aralık ayında biz son 52 yılın en sıcak kış devrini yaşadık. Yağışlar da bu formdaydı, yüzde 52 oranında ortalamaya nazaran daha azdı.

Bunu yalnızca iklim değişikliğine bağlamak da çok yanlışsız değil. Çok uzun yıllardır biz iklim değişiminin içindeyiz. Son 3 yıldır kuraklığımızı tetikleyen diğer bir süreç daha var. Bu da La Nina süreci. La Nina Pasifik Okyanusu’nda gerçekleşen bir olay, tahminen bizden çok uzakta Pasifik Okyanusu’ndaki sıcaklık değişimini anlatıyor lakin bu evvel Avrupa’yı sonra da dolaylı olarak bizim ülkemizi de etkiliyor. Bizim ülkemizi kuraklık, yağışların az olması formunda etkiliyor. La Nina süreci bittiğinde yağışların biraz daha olağana dönme ihtimali var. İklim değişikliği sebebiyle esasen ortalama sıcaklıklarda bir artış kelam konusu. Ne yazık ki buna bağlı olarak da ekstrem olaylar artıyor.”

‘Kar yağışı için beklemek gerekiyor’

Dr. Demirhan, “Bütün Türkiye genelinde biz bu kuraklık sürecini yaşıyoruz. Cuma günü itibariyle sıcaklıkların biraz daha düşmesiyle birlikte Trakya’nın kuzey kesitlerine, İç Anadolu Bölgesi’ne, Doğu Anadolu Bölgesi’ne kar ihtimali ortaya çıkıyor. İstanbul’da Cuma günü yağmur bekleniyor. Kar yağışının İstanbul’da olması için biraz daha beklememiz gerekebilir” dedi.

‘Su ıstırabından korkuyoruz’

Bağcılar’da yaşayan Hüsne Kaplan isimli vatandaş ise “Geçen sene daha hoştu bu sene kar yok. Kuraklıktan, su düşüncesinden korkuyoruz. İnşallah güzeliyle kar yağar, bekliyoruz. Kar yağsa, mevsimler yerinde olsa daha hoş olacak” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir