TCG Anadolu gemisinde geri sayım başladı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, kıymetli açıklamalarda bulundu.

İnşa sürecinde ve sonrasında epey şiddetli süreçlerden geçen geminin bugünlere gelmesinde çok büyük emeği olan Prof. Dr. Demir, TCG Anadolu ile yeni bir periyodun başladığını söyledi.

Savunma Sanayi Lideri İsmail Demir, “Proje kapsamında, Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de minimum 1 tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs takviyesi gerektirmeksizin, kendi lojistik takviyesi ile kriz bölgesine intikal ettirebilecek” açıklamasını yaptı.

Demir, yerli ve ulusal teknolojinin kullanıldığını tabir etti ve kelamlarına şunları ekledi:

“Gemide yer alacak silah sistemleri, radar ve elektronik harp sistemleri, aviyonik sistemler yerli ve ulusal sanayii tarafından geliştirildi.

LHD, gerektiğinde Doğal Afet Yardım (DAFYAR) vazifeleri çerçevesinde de kullanılabilecek. Bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkânları sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekâtları kapsamında tıbbi takviye için kullanılabilecek.

Mayıs 2019’da denize indirilen gemi, Haziran 2022 itibariyle deniz kabul testlerine başladı ve hala devam ediyor”GERİ SAYIM BAŞLADI

 TCG Anadolu gemisi, için geri sayım başladı.  Bu geminin tasarım kademesinde yabancı firmayla iş birliği yapıldı. Artık bu gemileri kendimiz tasarlayacak boyuta geldik.

Bir güç aktarma sistemi olacak. Helikopterler ve hava araçları iniş kalkış yapabilecek. Çeşitli zırhlı araçlar karaya intikal edebilecek. Bu bir güç aktarma sistemi. Afet vakitlerinde da çok değerli misyonlar üstlenecek.

Bütün emeği geçen herkesse teşekkür ediyorum.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir