TOKİ’den ‘idarenin borçlarını ödemediği’ iddiasına yalanlama

TOKİ Başkanlığı, bir basın organında yer alan “TOKİ’nin kasasındaki kuşkulu işler” başlıklı yazıda yer verilen tezler üzerine yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada, haberde bahis edilen araçla ilgili yapılan incelemede TOKİ’ye ilişkin bu türlü bir araca rastlanmadığı münasebetiyle TOKİ’ye ilişkin olmayan araç üzerindeki haciz süreçlerinde TOKİ’nin borçlu olmasının da kelam konusu edilemeyeceği belirtildi.

Aynı yazıda birçok özel bankaya atıfta bulunularak TOKİ’nin kimi bankalardaki hesaplarında hiç para olmadığı ya da kimilerinde çok cüzi paraların bulunduğu, bunların da üzerinde haciz olduğu savına yer verildiği söz edilen açıklamada, TOKİ’nin Kamu Haznedarlığı Bildirimi’ne tabi olduğu, bildiri uyarınca devlet bankaları ile çalıştığı, özel bankalarda mevduat hesabı bulunmadığı bildirildi. Açıklamada, yönetimin tüm ödemelerini Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirdiği vurgulandı.

Toplu Konut Yönetiminin, bu yılın 8 ayında toplam 40 milyar TL ödeme yaptığı, bu fiyatın yıl sonu prestijiyle 75 milyar liraya ulaşacağı kaydedilen açıklamada, “Bu doğrultuda yazıda argüman edilen 99 bin 845 TL borcun ödenememesi kelam konusu değildir. Zati hesaplarında haciz olan bir kurumun bu ödemeleri de yapıyor olması mümkün değildir. Yönetimimiz hem yeni taahhütlerinden kaynaklanan ödemelerini vaktinde yapmakta hem de 1970’li yıllara dayanan ve kendisine devredilen kurum ve kuruluşların da ödemelerini sistemli olarak yapmaktadır.” tabirine yer verildi.

TOKİ’nin hala bine yakın şantiyesinde binlerce alt yüklenici ve yüz binlerce personel çalıştığı ayrıyeten çeşitli belediyelerle kentsel dönüşüm projeleri yapıldığı ve bu belediyelerle ortak hesaplar açıldığı bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yine bu çerçevede yüzlerce yüklenici ve alt yüklenici ile çalışılmaktadır. Bu ticari ilgi nizamında vakit zaman yaşanabilecek ihtilafların türel yere taşınması da doğaldır. Tüzel ihtilaflardan kaynaklanan fakat yönetimimiz tarafından da ödenmesi gereken tüm borçlar ödenmektedir. Yazıda Garanti Bankası Konya Şubesinde TOKİ’nin mevduat hesabında 619 lira olduğu ve bankanın kredi alacağı sebebiyle bu paranın üzerinde rehin olduğu tabir edilmektedir. Yönetimimizin Garanti Bankasından kullanmış olduğu bir kredi olmadığı üzere bu bankada bahsi geçen 619 TL mevduatı da bulunmamaktadır.”

Toplu Konut Yönetimi tarafından inşaatı tamamlanarak hak sahiplerinin kullanımına açılan projelerde 300 konut ve üzeri olanlarda, ortak alan aboneliklerinin yapılması, makine ve ekipmanların sağlıklı formda devreye alınması, idare organları oluşuncaya kadar hizmetlerin aksamaması ve sağlıklı bir site hayatı kurulması maksadı ile Kat Mülkiyeti Kanunu ve Yönetip Planı temelleri doğrultusunda belli bir müddet TOKİ tarafından idare faaliyetleri yürütüldüğüne işaret edilen açıklamada, Kat Mülkiyeti Kanunu kararları gereği toplu konutlarda uygun ortam sağlandığında, yasal kurallar yerine geldiğinde ve gayrimenkul alıcılarının çoğunluğundan gelecek evre taleplerinin incelenmesi sonucu tarafsızlık ve toplumsal sorumluluk unsuru gereği sağlıklı sonuçlara ulaşıldığında idare faaliyetlerinin hak sahiplerine devredildiği belirtildi.

Açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Gayrimenkul alıcıları tarafından yapılan seçimle oluşturulan idare organları tarafından kabul edilen işletme projeleri kapsamında belirlenen ortak masraflar ‘Site Yönetimi’ ismine kayıtlı banka hesaplarında toplanmakta, oluşan masraflara karşılık kullanılmaktadır. Yönetimimiz tarafından idare faaliyetlerinden kaynaklı rastgele bir mal ve/veya hizmet alımı yapılmadığı üzere bağlı hesaplarımızda rastgele bir tahsilat yapılmamakta ya da ödeme onayı verilmemektedir. İdare hizmet ve/veya faaliyetlerine yönelik tüm iş ve süreçler 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kararlarına uygun formda seçimle iş başına gelen site idaresi tarafından yürütülmektedir. Bu site idareleri tarafından yapılan mal ve hizmet alımından kaynaklı icra takipleri sebebiyle alınan haciz kararlarıyla TOKİ’nin rastgele bir ilgisi ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Yönetimimiz bugüne kadar ülke genelinde 1 milyon 170 bin konut üretmiş olup bu konutlar için farklı bölgelerde site idareleri oluşturulmuştur. Kelam konusu yazıda bu site idarelerinin banka hesapları ve araç kayıtları ile Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı banka hesapları ile araç kayıtlarının karıştırıldığı kıymetlendirilmektedir.

Bu taraftaki kasıtlı olarak gerçeğe alışılmamış ve basın etiği ile bağdaşmayan haberler ile çeşitli olumsuz açıklamalarda bulunmak suretiyle Yönetimimizin gerçekleştireceği Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi çalışmaları kamuoyu önünde itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır. Fakat bu gayretler kamuoyu tarafından kabul görmemektedir.

Bugüne kadar vatandaşlarımızın teveccühü ile nasıl 5 milyon vatandaşımızı konut sahibi yaptıysak birebir azim ve uğraşla tüm engelleme ve karalamalara karşın yeni konutları da tamamlayarak vatandaşlarımıza olan taahhüdümüzü yerine getireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir