Tuğba Danışmaz Avrupa şampiyonu oldu

2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar üç adım atlamada ulusal atlet Tuğba Danışmaz, altın madalya elde etti.

Ataköy Atletizm Salonu’nda düzenlenen şampiyonada, bayanlar üç adım atlamada madalyalar sahiplerini buldu.

Milli atlet Tuğba Danışmaz, birinci denemesinde 14,31 metrelik atlayışıyla Türkiye rekoru kırarak Avrupa şampiyonu oldu. Tuğba, Türkiye’ye şampiyonadaki birinci madalyasını getirdi.

Müsabakada İtalyan Dariya Derkach, 14,20’lik derecesiyle gümüş, Portekizli Patricia Mamona ise 14,16 metreyle bronz madalya aldı.

DEPREMZEDELERE ARMAĞAN ETTİ

Ataköy Atletizm Salonu’nda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan ulusal sportmen, “İçimde güya hala yarışıyormuşum üzere bir his var. Hala çok heyecanlıyım. Çok berbat bir devirden geçiyoruz. Yaşadıklarımızdan ötürü ben de çok üzgünüm ancak bu türlü bir muvaffakiyet kazanabildiğim için çok memnunum. Rakiplerim bana alanda ‘Gerçekten inanılmazsın. Çok sıkıntı bir şey başardın.’ dediler. Umarım herkesin yüzünü güldürmüşüzdür.” diye konuştu.

Şampiyonada bu türlü bir performans bekleyip beklemediğini sorusuna, ‘Evet’ karşılığını veren ulusal atlet, şampiyonaya hazırlık süreciyle ilgili şunları kaydetti:

“Biz eylül ayında döneme başlamıştık. Kendi ülkemizde, seyircimizin önünde madalya kazanmak için hazırlandık. Amacımız, önceliklerimiz değişti. Yarışa çok az bir vakit kala sarsıntılar oldu. İnsan tam vazgeçmenin eşiğine gelir, bir manası yoktur artık. Bugün alana depremzedeler için çıktım. Madalyamı beni destekleyen depremzedelere, bütün Türk halkına armağan ediyorum.”

Milli atlet, bir sonraki gayesinin Macaristan’ın başşehri Budapeşte’de yapılacak Dünya Atletizm Şampiyonası’nda finale kalmak olduğunu kaydetti.

BAKAN KASAPOĞLU’NDAN TEBRİK

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, tebrik iletisinde şu tabirleri kullandı:

“İstanbul’da düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar üç adım atlamada 14,31’lik derecesiyle altın madalya kazanarak ülkemizi gururlandıran ulusal atlet Tuğba Danışmaz’ı yürekten kutluyor, ay-yıldızlı bayrağımızın en zirvede olmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir