Turgut Özal Tıp Merkezi’nde çevrimiçi torasik cerrahi akciğer ameliyatı yapıldı

Malatya‘da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde kapalı formülle gerçekleştirilen torasik cerrahi akciğer ameliyatıyla 4 ülkeden 100 civarında doktora çevrimiçi eğitim verildi.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Kısmından Prof. Dr. Hakkı Ulutaş ile Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Hastanesinden Prof. Dr. Muzaffer Metin’in 44 yaşındaki bir hastaya uyguladıkları ameliyat, çevrimiçi yayınlandı.

Prof. Dr. Metin, Türkiye’nin tıpta Avrupa’dan ileri seviyede olduğunu, sıhhat alanındaki tek rakiplerinin Çin ve Amerika olduğunu söyledi.

Ameliyat ettikleri 44 yaşındaki erkek hastanın çocukluktan bu yana tekrarlanan enfeksiyonlarla yaşadığını aktaran, Ulutaş, “Öksürük, balgam ve ağızdan kan gelmesi şikayetleri vardı. Ağızdan kan gelmesi, kan tükürme dediğimiz olay hayati tehlike arz eder. Evvelden açık cerrahide bile güç yapılan ameliyatı artık endoskopik kapalı sistemle tek delikten canlı olarak gerçekleştirdik.” diye konuştu.

İnternet altyapısı hasebiyle iştirakçi sayısının hudutlu tutulduğunu bildiren Ulutaş “Son 10 yılda biz 2 bin kapalı ameliyat yaptık, bu ameliyatlardan 500’ün üzerinde yaptık. Ameliyatın canlı verilmesini birinci sefer yaptık.” diye konuştu.

Ulutaş, ameliyatın gerçekleşmesine katkı sağlayan Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Hastanesinden Prof. Dr. Muzaffer Metin, Doç. Dr. Celal Buğra Sezen’e teşekkür etti.

Doç. Dr. Celal Buğra Sezen de oluşturdukları eğitim platformuyla Türkiye’de eğitim vermeyi planladıkların belirtti.

Kaynak: AA / Orhan Yoldaş – Sıhhat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir