‘Türk Lirasını spekülatörlerin oyuncağı yaptılar’

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) faiz kararına dakikalar kala gece saatlerinde 10,98’le tarihi rekorunu kıran dolar/TL kurunun geri çekilmesi, çeşitli soru işaretlerini gündeme getirdi.

Merkez Bankası kararı öncesi, indirim beklentileri ile dalgalanan kur, karara dakikalar kala geri çekildi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla durumu eleştirerek, “Türk Lirasını spekülatörlerin oyuncağı yaptılar” dedi.

‘KİMLER MALI GÖTÜRÜYOR?’

Kurun düştüğünü hatırlatan Öztrak, “Tam da TCMB PPK öncesi, bu doldur boşaltı kimler yapıyor? Kimler malı götürüyor?” sorularını yöneltti.

PPK kararı öncesi kur 10,48 seviyelerine kadar geriledi. Uzmanlar toplantıdan faiz indirimi yönünde karar bekliyordu.

‘OYNAK KUR, OYNAK TANSİYONA BENZER’

Kurdaki oynaklıkla  ilgili Twitter hesabından değerlendirmelerde bulunan ekonomist Mahfi Eğilmez de, “Kurun sabah 10,61’den 10,95’e çıkması ne kadar zararlıysa öğleden sonra 10,95’den 10,55’e düşmesi de o kadar zararlı. Oynak kur oynak tansiyona benzer. Belirsizlikleri kaldırıp kur oynaklığını gidermek tansiyonu stabil hale getirmek kadar önemlidir” dedi.

Eğilmez, MB’nin kararını açıklamasına dakikalar kala beklentilerin 200 baz puan indirimle 200 baz puan artırım arasında değişen bir belirsizlik genişliği içinde salındığı bir ekonomiyi toparlamanın zor olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir