Türkiye’den dörtlü zirve açıklaması: “PKK ve uzantılarıyla mücadelede Türkiye’yle tam işbirliği”

İspanya’nın başşehri Madrid’te gerçekleştirilen Türkiye-İsveç-Finlandiya-NATO görüşmesinin akabinde imzalanan momeranduma ait Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada, “Pkk ve uzantılarıyla uğraşta Türkiye’yle tam işbirliği” konusunda somut adım atıldığı kaydedildi.

İspanya’nın başşehri Madrid’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le gerçekleştirilen dörtlü görüşmenin akabinde momerandum imzalandı. Üç ülkenin Dışişleri Bakanlarının imza koyduğu momeranduma ait açıklama Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından geldi. Açıklamada, “Pkk ve uzantılarıyla gayrette Türkiye’yle tam işbirliği, terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle çabada Türkiye’yle dayanışma sergilenmesi, PYD/YPG ve FETÖ’ye takviye sağlamama taahhüdü, savunma sanayii alanında ambargo kısıtlamalara gidilmemesi, işbirliğinin artırılması, İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle gayret ve savunma sanayii hususlarındaki ulusal mevzuatlarını ve uygulamalarını tadil etme taahhüdü, terörizm ve örgütlü cürümlerle uğraş alanında istihbarat paylaşımına ait yapılandırılmış işbirliği düzeneği tesisi, terör suçlularının iadesi konusunda somut adımlar atılması ve ikili seviyede ahdi düzenlemeler yapılması, PKK ve uzantılarının ve paravan örgütlerinin para toplama ve eleman devşirme faaliyetlerinin yasaklanması ve bunların soruşturulması, Türkiye’ye yönelik terör propagandasının engellenmesi, Finlandiya ve İsveç’in PESKO (AB Daimi Yapılandırılmış İşbirliği Süreci) dahil AB güvenlik sistemlerine en geniş biçimde iştirakinin desteklenmesi, bu adımların uygulanmasını denetlemek üzere Adalet, İstihbarat ve Güvenlik kurumlarının iştirakiyle Daimi Ortak Düzenek kurulması” hususlarında somut kazanımlar elde edildiği aktarıldı.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu perspektif ve kararlı duruş sayesinde terör örgütleriyle çaba konusunda önemli kazanımlar elde etmiştir. PKK/YPG/PYD ile birlikte FETÖ’nün bir terör örgütü olduğunun memleketler arası bir mutabakatta bu kadar net ortaya konması, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde verdiği çabada memleketler arası boyutta da çok değerli bir adım olmuştur” tabirlerine yer verildi.

Niinistö: “Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olmasını destekleyecek”

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö tarafından yapılan yazılı açıklamada, İspanya’nın başşehri Madrid’teki NATO Önderler Doruğu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in ayrıntılı bir görüşme gerçekleştirdiği söz edilerek, “Bu görüşme sonucunda dışişleri bakanlarımız, Türkiye’nin bu hafta Madrid Tepesi’nde Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olmasını destekleyeceğini teyit eden üçlü bir momenrandum imzaladılar. NATO’ya iştirakimizin somut adımları önümüzdeki iki gün içinde NATO Müttefikleri tarafından kararlaştırılacak” dedi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda verilecek kararın çok yakın olduğunu dikkat çeken Niinistö, “Ortak momerandum Finlandiya, İsveç ve Türkiye’nin birbirlerinin güvenliğine yönelik tehditlere karşı tam takviyelerini artırma taahhüdünün altını çizmektedir. NATO Müttefikleri olmamız bu taahhüdümüzü daha da güçlendirecektir” dedi.

“Finlandiya, NATO’nun terörle gayret siyasetlerine büsbütün bağlı kalacaktır”

Türkiye’nin geçtiğimiz haftalarda terör tehdidi konusundaki kaygılarını lisana getirdiğine dikkat çeken Niinistö, “Finlandiya bu telaşları ciddiye almıştır. Finlandiya, terörizmin tüm biçimlerini ve tezahürlerini kınıyor. Bir NATO üyesi olarak Finlandiya, NATO’nun terörle uğraş siyasetlerine büsbütün bağlı kalacaktır” dedi. “Terörle gayret, silah ihracatı ve hatalıların iadesi konusundaki işbirliğimizi geliştirirken, Finlandiya doğal olarak kendi ulusal mevzuatına nazaran çalışmaya devam ediyor” sözleri kullanan Niinistö, “Finlandiya’nın NATO üyeliği yolundaki bu kademeyi tamamlamaktan memnunluk duyuyorum. Artık burada, Madrid’de gelecekteki müttefiklerimizle Finlandiya’nın NATO’daki rolü hakkında verimli konuşmalar yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. – MADRİD

İhlas Haber Ajansı / Aktüel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir