Türkiye’nin tek kadın motosikletli ATT’si! Vakalara 3 dakikada ulaşıyor

Eskişehir 112 Vilayet Ambulans Servisi Başhekimliği, hadiselere daha süratli ulaşmak için 12 kişilik motosikletli grupları devreye soktu. 20 gündür yollarda olan motosikletli ATT’ler, trafiğin kilitlendiği ya da kara ambulanslarının giremediği noktalara giderek acil müdahalede bulunuyor. Olağan bir ambulanstaki tüm donanıma sahip motosikletli ATT’ler, 20 günde 170 kadar olaya ulaşım sağladı.

‘TEK FARKIMIZ, TEKERLEK SAYIMIZ’

12 kişilik takımdaki Sabiha Sözer, Türkiye’de motosikletli ATT vazifesi yapan tek bayan işçi olarak dikkat çekiyor. 4 yıldır ATT olarak çalışan Sözer, motosiklette kara ambulanslarında bulunan tüm donanımların olduğunu söyledi. Motosikletle kolay ve süratli bir ulaşım sağladıklarını belirten Sözer, “Motosiklet ambulansta, olağan kara ambulansında bulunan tüm ekipmanlar bulunuyor. ‘Tek farkımız, tekerlek sayımız’ diyorum. Taşıma ekipmanı dışında monitörümüz, ilaçlarımız, her şeyimiz tam. Gittiğimiz tüm hastalara eksiksiz müdahale yapabiliyoruz. Eskişehir araç ve yaya trafiği istikametinden ağır bir kent. Hadiselere ulaşımımız bu yüzden kara ambulanslarıyla bazen düşünceli olabiliyor. Ancak motosiklet ambulansla daha süratli bir halde ulaşabiliyoruz. En büyük avantajımız, bu. Hastamıza daha kısa müddette ulaşıp, daha faal müdahale yapabiliyoruz” dedi.

‘AŞİNA OLMAYAN ŞOFÖRLER YOL VERMİYOR’

Trafikte vakit zaman zahmet yaşadıklarını söz eden Sözer, “Yol verme konusunda problemlerimiz oluyor. Şoförler, bu mevzuda daha anlayışlı olurlarsa, ambulansımızın sirenlerini gördüklerinde ve duyduklarında yol verirlerse, hadiseye ulaşımımız daha kısa sürecektir. Bizler için 1 saniye çok çok değerli. Kendilerinden bu konuda anlayış bekliyoruz. Bazen, ‘Çok acil olaya mı gidiyorsunuz?’ diye reaksiyonlar bile alabiliyoruz. Lakin motosiklet ambulansa tam olarak aşina değiller. Tanıdıkça ve yaptığımız müdahalelerin farkına vardıkça, onların da anlayış ve hassasiyetleri artacaktır diye düşünüyorum” dedi.

‘MESLEĞİM BANA GURUR VERİYOR’

Normal hayatında da bir motosiklet kullanıcısı olan Sabiha Sözer, mesleğinin kendisine gurur verdiğini söyledi. Sevdiği iki şeyi birebir anda yapmanın memnunluğunu yaşadığını anlatan Sözer, “Sevdiğim iki şeyi tıpkı anda yapabiliyorum. Eskişehir’in tüm noktalarına gidiyoruz. Eskişehir’in tüm noktalarına ortalama 3 dakikada ulaşım sağlıyoruz. Dönemimiz 20 gün evvel açıldı. Bu 20 günlük müddette toplam 170 hadiseye gittik ve müdahale sağladık” sözlerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir