Tuzsuz şampuanları ne kadar biliyoruz? Sizin şampuanınız tuzlu olabilir mi? Peki neden tuzsuz şampuanları tercih etmelisiniz?

Saç paklığı, görünüm açısından olduğu kadar sıhhat açısından da çok değerli. Hoş saçlara sahip olmayı istemeyen yoktur. Lakin saç paklığında kullanılan şampuan tercihleri de bir o kadar değerli. Zira içeriğini oluşturan kimyasallar nedeniyle şampuanlar saça yarardan çok ziyan verebiliyor. Saçın doğal yapısını bozdukları üzere deride kepek ve dökülmelere de yol açabiliyorlar. Pekala hangi şampuan tipi tercih edilmeli?

Son vakitlerde gündemden düşmeyen ve epeyce sağlıklı olduğu belirtilen bir şampuan çeşidi tuzsuz şampuanlar. Saç bakımında kullanılan şampuanlar, doğallığı ve sıhhati müdafaaya yardımcı oluyor. Ayrıyeten bu tuzsuz şampuanlar, saçı derinlemesine temizliyor. Kuruma ve sertleşme aykırısı olduklarını de söylemek gerekiyor.

Tuzsuz şampuan nedir?

Tuzsuz şampuan, içeriğinde sodyum lauril sülfat ve sodyum lauret sülfat bulundurmayan bir saç bakım eseri. Yıpranmış saçları onaran tuzsuz ve sülfatsız şampuanlar, saç tellerini beslediği için canlılık da katıyor.

Organik ve parabensizler

Köpürmesi ve saçı daha çabuk temizlemesi için içerisine konan pek çok kimyasal hususun bilakis tuzsuz şampuanlar, başta sülfat ve tuz olmak üzere birçok kimyasal husustan arındırılmış. Organik yapıdaki bu şampuanlar, ilaç ve kozmetik bölümünde kullanılan esirgeyici bir kimyasal unsur olan paraben de içermiyor.

Saçları dolgunlaştırıyor

Yapıları sayesinde tuzsuz şampuanlar, saçın daha hacimli olmasını ve dolgun gözükmesini sağlıyor. Tuzun aşındırıcı özellikleri de olmadığı için bu şampuanlar kaşıntı, kuruluk ve kepek üzere saç hastalıklarının oluşumunu engelliyor.

Tuzsuz şampuanların yararları neler?

Tuzsuz şampuanlar, direkt saç paklığı için rahatlıkla kullanılabilir. Olağan şampuanlar ile yıkanan saç telleri, vakitle kurur ve sönük bir görünüme kavuşur. Tuzsuz şampuanlar ise saç tellerini ve derisini yormadan temizler.

Bu şampuanları kullandığınızda saç kremi kullanmasanız da olur. Saçı yağdan ve kirden arındırırmakta üstelerine yoktur.

İnce telli ve kolay kırılan saç tellerine karşı için de tuzsuz şampuanlar tercih edilebilir. Süreç görmüş, boyanmış ve yüksek ısıya maruz kalmış saçların tamirinde da tuzsuz şampuanlar tesir eder.

Hacimli ve sağlıklı saçlar yaratır

Saçların dolgun ve hacimli görünmesini sağlayan en temel olgulardan olan saç tabanları ve kökleri kesinlikle sağlıklı olmalı. Tuzsuz şampuanlar da tam olarak bunu yapıyor.

İçerisinde sülfat ve tuz bulunmayan bu şampuanlar, saçları daha âlâ nemlendiriyor. Daha dolgun ve hacimli bir manzara sağlıyor.

Tuzsuz şampuanlar saçlara doğal bir parlaklık veriyor ve sönük bir imgenin oluşmasını engelliyor.

Kolay uzama sağlıyor

Saçları kurutmayan ve tellerin de kırılmasını engelleyen tuzsuz şampuanlar, bulundurdukları biotin ile saç dökülmelerini durduruyor.

Saçları güçlendiriyor ve uzamasını hızlandırıyor. Ayrıyeten kıvırcık ve dalgalı saçların bakımı için de yardımcı.

Saçlar kolay hal alıyor, parlak ve bariz yapı veriyor. Saç buklelerinin hal almasında da epeyce faydalılar.

Tuzlu ve tuzsuz şampuan ortasındaki fark nedir?

Tuzsuz şampuanın içerisinde rastgele bir tuz ya da sülfat unsuru bulunmaz. Paraben de içermeyen tuzsuz şampuan sayesinde saçlar kısa müddette doğal hacmini alır. Tuz içermeyen şampuanlar ile saçlar daha dolgun ve hoş görünür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir