UAEA Başkanı Grossi’den Zaporijya Nükleer Santrali’ne ziyaret

Uluslararası Atom Gücü Ajansı (UAEA) Lideri Rafael Grossi, Ukrayna’nın Enerhodar kentinde yer alan ve Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali’ne ziyaret gerçekleştirdi. Santraldeki durumu gözden geçirmek üzere Rusya’nın denetimindeki tesise gelen Grossi’ye Rus ordusu eşlik etti. Grossi santralde Rus Devlet Nükleer Güç Şirketi Rosatom yetkilileriyle birlikte incelemelerde bulundu.

Santrali korumak ve beklenen bir nükleer felaketi önlemek için Rusya ile Ukrayna ortasında güvenlik mutabakatı imzalanmasına aracılık etmek istediğini belirten Grossi, “Hiçbir halde vazgeçmiyorum. Bilakis eforlarımızı arttırmamız, devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Santraldeki tehlikeli durumun düzelmediğini, santralin yakınlarındaki çatışmaların ağırlaştığını vurgulayan Grossi, “Tüm tarafların onaylayacağı gerçekçi tedbirler hazırlamaya ve teklif etmeye çalışıyorum. Felaketten kaçınmalıyız. Ben optimistim ve bunun mümkün olduğuna inanıyorum” sözlerini kullandı.

Grossi, santrali birinci defa geçtiğimiz Eylül ayında ziyaret etmişti. Zaporijya Nükleer Santrali, Rusya’nın işgalinden evvel Ukrayna’nın ulusal elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir