Ünlü yazar J.K. Rowling 20. yıl buluşmasına neden dahil olmadığını açıkladı

“Harry Potter” serisiyle tanınan dünyaca ünlü muharrir J.K. Rowling, sinemaların 20. yılı onuruna düzenlenen “Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts” imaline neden katılmadığını açıkladı.

Geçtiğimiz sene, J.K. Rowling, trans bayanları gücendirmemek için, bayanları “adet gören insanlar” olarak yine sınıflandırmaya çalışmanın “kadın olarak büyüme tecrübesini küçümsediğini” söylemişti.

Bu kelamları üzerine ağır reaksiyonlar alan ve transfobik olmakla suçlanan 57 yaşındaki ünlü İngiliz müellif, “iptal kültürü”ne maruz bırakılarak Harry Potter’la ilgili yeni projelerden uzak tutulmuştu.

“KİMSE GELME DEMEDİ”

Ancak People’ın haberine nazaran, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir radyo programında konuşan Rowling, durumun tam aksi formda olduğunu argüman etti. “20. yıl sinemasında olmam istendi ve ben de bunu yapmak istemediğime karar verdim. Kitaplardan çok sinemalarla ilgili olduğunu düşündüm. Yıldönümü bununla ilgiliydi. Kimse bana ‘gelme’ demedi” dedi.

Serinin başrol oyuncuları Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint de dahil olmak üzere daha genç Potter yıldızları ise, biyolojik cinsiyetin değeri hakkındaki görüşlerini söz eden Rowling’den uzaklaşmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir