Zeugma Mozaik Müzesi 74 Gün Sonra Yeniden Ziyarete Açılıyor

Zeugma Mozaik Müzesi, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde kapılarını ziyaretçilerine yine açtı.

Gaziantep ile özdeşleşen ‘Çingene Kızı‘ mozaiği, Mars Heykeli ve Fırat Irmağı kenarındaki hafriyatlarda bulunan villa taban mozaiklerinin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi Pazarcık ve Elbistan merkezli 2 büyük sarsıntı nedeniyle kapandı.

2 bin 500 metrekarelik alanı kaplayan mozaiklerin yanı sıra yeniden Roma periyoduna ilişkin heykeller, sütunlar, çeşmeler ve kentin simgesi olan milattan sonra 2’nci yüzyıl tarihli ‘Çingene Kızı’ mozaiği ile 2018 yılında ABD’den Türkiye’ye getirilen 12 kesiminin da sergilendiği mozaiklerle dikkat çeken Zeugma Mozaik Müzesi, 74 günlük ortanın akabinde yine ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Hem vatandaş güvenliği hem işçi güvenliği münasebetiyle gerekli önlemleri aldıklarını ve ziyarete bu nedenle kapatıldığını kaydeden Çomak, birinci ziyaretçilerimiz sabah saatleri itibariyle gelmeye başladığını söyleyerek, şöyle dedi:

“Müzesi olarak hasarsız atlattık, bir çatlağımız dahi yok”

Zeugma Mozaik Müzesi bugün itibariyle tekrar ziyaretçileri ile buluştu. 6 Şubat sabahı yaşadığımız büyük sarsıntılar münasebetiyle bizleri çok etkiledi. Biz zelzelenin birinci saatinden itibaren genel müdürümüz ve genel müdürlüğümüze bağlı bürokratlarımızın talimatları doğrultusunda sarsıntı acil hareket planımızı birinci saat itibariyle devreye aldık. Güvenlik önlemleri başta olmak üzere önlemlerimizi aldık. Ana zelzeleden sonra çok fazla artçı zelzele oldu. Hem vatandaş güvenliği hem işçi güvenliği hasebiyle gerekli önlemleri aldık ve ziyaretleri kapatmıştık. Bakanlığımızın kararı ile Arefe günü Mozaik Müzemizi ve Zeugma Antik Kentimizi ziyaretçilerimize açtık. Birinci ziyaretçilerimiz sabah 08.30 itibariyle gelmeye başladı. Katiyetle zelzelesi Zeugma Mozaik Müzesi olarak hasarsız atlattık. Bir çatlağımız dahi yok. Mozaiklerimiz sağlam tek bir kaybımız dahi olmadı. Müzemiz İTÜ, TÜBİTAK ve bakanlıklarımız tarafından müzemiz denetlendi. Müzemiz bu süreçte tıpkı vakitte bir lojistik merkezi olarak kullanıldı. Hem çalışanlarımız için hem vatandaşlarımız için zelzelede sığınılacak bir üst pozisyonundaydı. Birinci günden bu yana elektriğimiz, sıcak suyumuz vardı buraya gelen vatandaşlarımıza ve personellerimize de bu türlü bir hizmet verdik. Burada hem sosyolojik hem ruhsal dayanaklar sağladık. Etraf vilayetlerdeki Elbistan, Maraş, Adıyaman ve Hatay müzelerine de lojistik hizmet sunduk. Depremzede müze olmuş olsak da güçlü olarak ayakta kaldık. Ziyaretçilerimiz artık gönül rahatlığıyla müzemize gelebilirler.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir