A101 son kullanma tarihi geçen ürünleri mi satıyor?

Marketlerinde yaklaşık 80 bin TL’ye tekne satacağını belirttiği broşürle dikkat çeken ve son olarak ‘barkod oyunu’ savıyla tartışılan A101, bu defa öteki bir mevzuyla gündeme geldi. Mağaza Market-Sen, A101 mağazalarında son kullanma tarihi geçen eserlerin çalışanlara zorla sattırıldığını öne sürdü.

Mağaza Market-Sen, bozuk sütlerin bölge sorumluları tarafından kasadan geçirildiği ve son kullanma tarihi geçen tavuk paketlerinin üzerindeki etiketlerin silinip eserlerin şoklanarak satışa çıkarıldığını tez etti.

‘Bakanlık seyrediyor, biz seyretmeyiz’

Mağaza Market-Sen A101 Uyumu tarafından yapılan açıklama şu halde:

A101’in son kullanma tarihi geçen eserleri zorla sattırma siyaseti hâlâ devam ediyor. Mağaza Market-Sen üyeleri, bu rezilliğe son vermek için çektiği imgeleri sendikasına ulaştırdı.

Gelen imajlarda bir değil üç skandal var. Birincisi; bozuk sütler bölge sorumlusu tarafından kasadan geçirtiliyor. Bu eserler “çöpe gidiyor” fakat parasını A101 çalışanları ödüyor. İkincisi; bozuk, patlamış, satılamayacak eserler fire olarak yazdırılmadan çöpe attırılıyor.

Envanter sayımında çıkan bu açıkları A101 çalışanları ödüyor.

Üçüncüsü; bozuk tavukların son kullanma tarihi siliniyor.

Şoklanarak satışa sunuluyor.

A101 işverenleri her ziyanını emekçinin sırtına yüklüyor. Bozuk eserleri sahtekârlıkla satma kabahatine emekçileri de ortak etmeye çalışıyor. Personeller ne işverenlerin ne de bu kabahatin ortağı olmayacak. İşte Mağaza Market-Sen üyeleri bu rezilliği bir kere daha ortaya çıkarıyor.

Çalışma Bakanlığı da Tarım ve Orman Bakanlığı da tüm bu rezilliği hala seyrediyor. Çalışma Bakanlığı, çalışanın cebine göz diken A101 işverenlerini seyrediyor. Tarım Bakanlığı, işçi halkın bozuk eserlere mahkûm edilmesini seyrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir