Abdülhamid Han denize açıldı

Gemiyi 9 Ağustos’ta bekleyen Rum ve Yunan ikilisi, “Limandan çıktı, erken mi geliyor mu?” paniği yaşarken, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Abdülhamid bir adım attı, hop oturup hop kalktılar. 1 Ağustos, Kıbrıs’ın fethinin 451’inci yıldönümü. Bayram ikramı olsun” dedi.

UYDUDAN TAKİP EDİYORLAR

Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in 9 Ağustos’ta Doğu Akdeniz’de misyona başlayacak” açıklamasının akabinde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Perşembe günü Kıbrıs Rum idaresine gelerek Rum başkan Nikos Anastasiadis’le özel toplantı yapmıştı. Abdülhamit Han’ı, uydu üzerinden deniz seyrüsefer bilgileri veren sitelerden takip eden Yunan ve Rum medyası dün sabah alarm haberleri vermeye başladı. Yunan donanmasının da birebir metotla gemiyi takip ettiğini belirten Yunan medyası, “Yeni bir Türk oyunu mu, gemi limandan ayrıldı, Kıbrıs’a mı geliyor?” sorularını sordu.

TATAR: MERAK ETSİNLER

Geçen hafta Mersin Taşucu’na giderek Abdülhamid Han önünde, “Doğu Akdeniz’de, Mavi Vatan’da haklarımızı koruyacak gemi, son hazırlıklarını yapıyor” diye konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Hürriyet’e verdiği demeçte 1 Ağustos (bugün) tarihinin kıymetine dikkat çekti ve “1 Ağustos, Osmanlı’nın 1571’de Kıbrıs’a fethetmesi, Kıbrıs Türk Direnç Teşkilatı’nın 1958’de kurulması ve 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra KKTC’de Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 1976’da kurulmasının yıldönümü. Tıpkı güne denk gelen bu 3 tarihi olayı KKTC, Toplumsal Direniş Bayramı olarak kutluyor. Abdülhamid Han nereyi kazacak merak etmeye devam etsinler, yakında öğrenirler. Abdülhamid bir adım attı, hop oturup hop kalktılar. Bayram armağanımız olsun” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir