Adana hak ettiği yere gelecek

ADANA (İGFA) – Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, Çukurova Kulübü Derneği’nce, Çukurova Kulübü’nde düzenlenen “Adana Üzerine Söyleşiler” bahisli toplantıya eşi Nuray Karalar’la birlikte katıldı ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleriyle ilgili bilgi verdi, sunum yaptı.

Adana Büyükşehir Belediyesi’ni 4 buçuk milyarı aşan borçla ve 1,2 milyar civarında gelirle devraldıklarını, her ay borcun 50-60 milyon lira arttığını hatırlatan Lider Zeydan Karalar, gelinen noktada olumsuz tabloyu aksine çevirdiklerini iletti.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Büyükşehir içinde gelir sıralamasında 22. olduğunu belirterek, iş adamlarıyla gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda, vergilerin Adana’dan yatırılmasını sağlayarak Adana’nın gelirini yükselttiklerini, ayda ortalama 72 milyon lira artış sağladıklarını kaydederek, şu anda Adana’nın 19. sırada bulunduğunu lakin daha üste taşımayı planladıklarını tabir etti.

Başkan Zeydan Karalar, “Göreve geldiğimizde borcumuz gelirin yaklaşık 4 katıydı. Bu yıl sonunda gelirimiz 4 buçuk milyar civarında olacak, borcumuz da 4 milyar lira düzeyine inecek. Geliri artan, borç ödeyen ve hizmeti çoğaltan faal bir belediye haline geldik” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin geçmiş devirlerle kıyaslanamayacak ölçüde asfalt döktüğünü, uzak ilçelerde dahi neredeyse dokunulmayan köy kalmadığını belirten Lider Zeydan Karalar, mali disiplin sonucu yapılan tasarrufun hizmete nasıl dönüştüğünü, daha evvel büyük paralarla kiralanan iş makinelerinin satın alınma yoluyla belediyeye kazandırıldığını, bu türlü prosedürlerle belediyeyi iş yapabilir hale getirdiklerini anlattı.

Toplu taşımada kullanılmak üzere 81 otobüs için muahede sağlandığını, 60 kamyon ve iş makineleri alındığını, 86 günde altgeçit yapıldığını, yeni yollar inşa edildiğini hatırlatan Lider Zeydan Karalar, Adana’yı şantiyeye çevirdiklerini, tüm bunları gelir artışı sağlayarak ve borçlanmadan yaptıklarını vurguladı.

Öğretmenler Bulvarı’nda kıymetli bir altgeçit için ihaleye çıkılacağını ve onu da borçlanmadan yapacaklarını duyuran Lider Zeydan Karalar, Şakirpaşa noktasında da algeçidi bitirdikten sonra D-400 üzerindeki meselelerin azalacağını vurguladı.

Hafif raylı sistemin ikinci etabı için Cumhurbaşkanlığı’ndan onay beklediklerinin altını çizen Lider Zeydan Karalar, onaylanmasını umdukları projenin, Adana’nın ulaşım sıkıntısının tahlili için büyük değer taşıdığını bildirdi. Tramvay için harekete geçeceklerini söyleyen Lider Zeydan Karalar, ulaşım sorununun azaltılması için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Tarımsal kalkınma, eğitim, yurt, kreşler, kütüphaneler, parklar, arıtma tesisleri, altyapı, yol, su, engelli vatandaşlara yönelik tesisler, bayanlara yönelik NİYET Akademi, spora-sporcuya takviye ve öbür hizmetlerle ilgili bilgi veren Lider Zeydan Karalar, hizmet niteliğini ve niceliğini her geçen gün artırdıklarını söyledi.

Katılımcıların sorularını samimiyetle ve samimi bir formda yanıtlayan Lider Zeydan Karalar, Adana’nın problemlerini çözme konusunda bütün mesaisini ve gücünü harcadığını, kararlı bir formda çalışmaya devam edeceklerini aktardı.

Sadece rutin belediyecilik hizmeti veren bir idare biçimi uygulamadıklarını kaydeden Lider Zeydan Karalar, Adana’nın tanıtımına katkı sağladıklarını, kentin atıl kalan potansiyel gücünü kinetik güce dönüştürdüklerini belirterek, tanıtım gerçekleştikçe Adana’ya gelenlerin hayran kaldığını belirtti.

Başkan Zeydan Karalar, Çukurova Havalimanı’na karşı olmadıklarını lakin Adana Havalimanı’nın kapatılmasına muhakkak karşı olduklarını duyurdu.

Başkan Zeydan Karalar kelamlarını, “Adana’yı ve ülkemizi çok seviyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik, demokratik Cumhuriyete gönülden bağlıyız. Memleketimizin Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisinden ayrılmasını istemiyoruz ve bu husustaki uğraşımız sürecek” diyerek bitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir