Netflix reklamları, o özelliği kullanılmaz hale getiriyor

Nisan ayında son 10 yıldır birinci sefer abone sayısında düşüş olduğunu belirten Netflix, platformu yine hareketlendirmeye çalışırken kullanıcılarını üzecek haberlerle dikkat çekiyor. Reklam takviyeli bir platform haline getirilmesi üzerinde çalışılırken içerikleri “indirme” özelliğinin artık desteklenmeyeceği söylentileri ortalığı karıştırdı.

Akış platformları ortasında dorukta yer alırken bu yıl nisan ayında yayınladığı raporla düşüşe geçtiğini bildiren Netflix, yine birinci sırada yer almak için çeşitli ataklarda bulunuyor.

Platform, şimdiye kadar reklam takviyeli bir yapıdan uzak dururken artık içeriklerini reklamlarla sunmak için hazırlıklara başladı. Fakat reklamlar, kullanıcıların en sevdiği o özelliği tehlikeye atmış üzere görünüyor.

Geliştirici Steve Moser, platformun kodlarını incelediğinde hizmetin reklam dayanaklı olması halinde içeriklerin çevrimdışı izlenebilmesini sağlayan “indirme” özelliğinin kullanılamayacağını ileri sürüyor.

Çevrimdışı izleme özelliği ve reklamların bu özelliği nasıl etkileyeceği ile ilgili platform şimdi net bir açıklama yapmasa da şu bilgileri verdi: “Daha düşük fiyatlı, reklam dayanaklı bir seçeneğin nasıl piyasaya sürüleceğine karar vermenin şimdi birinci günlerindeyiz ve rastgele bir karar verilmedi. Hasebiyle bu noktada bunların hepsi yalnızca spekülasyon.”

Temmuz ayında, Netflix eş CEO’su ve Baş İçerik Sorumlusu Ted Sarandos, bir çıkar davetinde, yeni abonelik seçeneğinin lansman hizmetin tüm lisanslı içeriğini içermeyeceğini itiraf etti. Şirket, gösterilerini ve sinemalarını reklamlarla sunabilmek için stüdyolarla mutabakatları yine müzakere etmek zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir