Apple Vision Pro’da üretim kesintisi: Mikro OLED ekranlar zorluk çıkarıyor

Apple’ın 3.499 dolarlık Vision Pro karma gerçeklik gözlüğünün üretim zorlukları ve karmaşık tasarımı, şirketin 2024’te iç satış amacını 1 milyon üniteden daha düşük bir düzeye çekmesine neden oldu.

DAHA UCUZ VERSİYONU ERTELENMEK ZORUNDA KALDI

Financial Times’ın haberine göre, bu üretim sıkıntıları tıpkı vakitte Apple Vision Pro’nun daha ucuz bir versiyonunun planlarının da ertelenmesine yol açtı.

Apple ve Apple Vision Pro’yu birinci olarak üretecek olan Çinli üretici Luxshare”in kaynaklara nazaran, 2024’te 400.000 üniteden az üretmeleri bekleniyor.

Apple Vision Pro’nun makul bileşenlerinin Çin merkezli tedarikçilerinden gelen iki kaynak ise Apple’ın 2024’te 130.000 ila 150.000 adet ortasında üretebilmek için kâfi modül talep ettiğini söz etti.

Ayrıca 2024’te Apple’ın belirlediği 1 milyon adetlik iç satış amacından kıymetli ölçüde daha az olacağı belirtildi.

MIKRO-OLED EKRANIN ÜRETİMİ EN BÜYÜK ZORLUK

Financial Times, her bir göz için iki mikro-OLED ekranın üretimi ve eşlik eden dışa dönük lensin muhtemelen teknoloji devi için en büyük zorluk olduğunu belirtiyor.

Ekranlar mevcut piyasada bulunan rastgele bir televizyondan daha yüksek bir çözünürlük sunarken, dışa dönük lens gözlük takan kişinin gözlerini dış dünyaya yansıtıyor.

Sony ve çip üreticisi TSMC, Apple Vision Pro prototipleri için ekranları sağlayan şirketlerdi ve görünüşe nazaran Apple, tedarikçilerin verimliliğinden ve kusursuz ekran sayısının düşük olmasından şad değildi.

D/D Advisors teknoloji danışmanlığının kurucusu Jay Goldberg, Apple Vision Pro’nun “Herhangi bir tüketici aygıtından daha karmaşık olduğunu” belirtti ve en kıymetli modül olan ekranların maliyetinin Apple’ın “üretim verimsizliklerinin maliyetini anladığı, imalat randımanının Apple’ın portföyündeki olgun eserlere kıyasla düşük olduğunu söyledi.

20 MİLYON KULLANICIYA ULAŞACAĞI İDDİA EDİLİYOR

Üretimle ilgili problemlere karşın, Canalys üzere kimi analistler Apple’ın Vision Pro’nun piyasada başarılı olacağını ve 20 milyon kullanıcıya ulaşacağını iddia etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir