Cumhurbaşkanı Erdoğan bu akşam EYT düzenlemesini açıklayacak

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de Hazine ve Maliye Bakan Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile EYT düzenlemesine ait toplantı yapıyor.  Erdoğan’ın toplantının akabinde EYT düzenlemesine ait açıklama yapacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili bir toplantı yapılıyor.

NTV’de yer alan habere nazaran, toplantının akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saat 19:45’te bir konuşma yapması ve EYT düzenlemesinin açıklanması bekleniyor.

Erdoğan yılbaşından önceyi işaret etmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT ile ilgili geçen pazartesi yapılan kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Çalışanlarımızın, emeklilikle ilgili beklentilerini karşılayacak hazırlığı yakında tamamlıyoruz. İsteğimiz EYT’yi yılbaşından evvel gündemimizden çıkarmak” sözlerini kullanmıştı.

8 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişi olanlar EYT’li olarak nitelendiriliyor. Bu tarihte çıkan yasa sonrasında emeklilik için 58’e kadar uzatılan yaş koşulu getirilmişti.  Yasa öncesinde bayanlar 20 yıl sigortalılık müddeti ve 5 bin prim, erkekler de 25 yıl sigortalılık müddeti ve 5 bin primi doldurduklarında emeklilik hakkı kazanıyorlardı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir