Bekir Bozdağ: Artık her yerde ara buluculuk yapılamayacak

Adalet Bakanı Bozdağ, Danıştay Başkanlığında, idari yargı konusunda kamu şuurunu artırmak ve bu sayede kamunun idari yargıya inancını sağlamak emeliyle düzenlenen ‘Uluslararası İdari Yargı Sempozyumu’nun açılış programına katıldı. İdari istinafın faaliyete geçmesinin kazanımları hakkında konuşan Bakan Bozdağ;

“Danıştay’ın üzerindeki iş yükünü azalttığı üzere davaların makul müddetlerde tamamlanmasını temin etmesinin yanında kararlardaki isabet oranını da artırmış ve ayrıyeten Danıştay’ın içtihat mahkemesi vasfını daha da güçlendirmiştir. 2015 yılında Danıştay’a gelen evrak sayısına baktığımızda 267 bin 381 belge gelmiş. 2021 yılın baktığımızda Danıştay’a intikal eden evrak sayısının 101 bin 270 olduğunu görüyoruz. Ortadaki fark yaklaşık yüzde 62’dir yani İstinafın kurulmasıyla Danıştay’ın üzerindeki yükün azalma oranı yüzde 62’dir” dedi.

‘ARA BULUCULUK YERİNDE BİR UYGULAMA’

Hukuktaki alternatif uygulamaların vatandaşa daha süratli ve ekonomik sonuç almasını sağladığını kaydeden Bozdağ, “Bugün mecburî orta buluculuk, ihtiyari orta buluculukta mutabakatla ihtilafları sonlandırma oranı yüzde 94’tür.

Ticari orta buluculukta mutabakat oranı yüzde 51’dir. Sayılara baktığımızda bu sayıların epeyce yüksek olduğunu, mahkemelerimizin üzerinden iş yükünü aldığını, vatandaşlarımızın hak ve menfaatlerine anlaşarak kavuştuğunu, ekonomik harcamalardan kurtulup vakitten tasarruf ettiğini ve bunun son derece yerinde bir uygulama olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

‘GECİKEN ADALET, ADALET DEĞİLDİR’

Adli yargıdaki hukuk davalarında da kademe kademe orta buluculuğa geçileceğini belirten Bozdağ, “‘7’nci Yargı Paketinde kirayla komşuluk hukukuyla kat mülkiyeti paydaşlığın giderilmesiyle ilgili belgeleri orta buluculuğa gönderen değişiklikler yapıyoruz.

Seçimden sonra atacağımız adımlarla hukuk alanındaki ihtilafları kademe kademe önce orta buluculuğa, orta buluculukta çözülemezse yargıya sunacak bir mekanizmayı oluşturma konusunda kararlıyız. İnşallah başka alanlarda da bu başarıyı elde ettiğimizde mahkemelerin üzerindeki iş yükü azalacak ve kararlarındaki isabet yükselecek ve vatandaşımızın yargıdan memnuniyeti de artacaktır.

Geciken adalet, adalet değildir. Adaletin vaktinde tecellisi elbette hukuk ve hukukla ilgili her türlü enstrümanın gerçek, vaktinde ve yerinde kullanılmasıyla mümkündür. Bunun için de biz, alternatif tahlil metotlarını hem artırmayı hem de etkinleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

‘ARA BULUCULARI DA DENETLEYECEĞİZ’

Bakan Bozdağ, orta buluculuk yapanlara ait de düzenlemelerin getirileceğini söyleyerek “Artık her yerde orta buluculuk yapılamayacak. Adalet Bakanlığı noterleri denetlediği gibi onlardı da denetleyecek. Bunlarla ilgili ihlal, vazifesi berbata kullanma, kasıtlı, kusurlu, hukuka alışılmamış süreçler yapma konusunda bir yola tevessül edenler olursa onlarla ilgili disiplin hukuk süreçleri yapılacak. Şayet işini berbata kullanıyorsa da meslekten uzaklaştırma cezası dahil olmak üzere her türlü yaptırım tereddütsüz uygulanacaktır” diye konuştu.

Bekir Bozdağ, orta bulucuların daha etkin hale getirilmesini planladıklarını lisana getirerek “Pasif bir orta bulucu bu süreci sağlıklı bir biçimde yönetip faal ve verimli sonuçlar alamayacağını gördük. Uzlaşma ve muahede halinde daha fazla ödeme; haksız, hukuksuz yere uzlaşmama halinde de harçlarda artırım yapma yoluna gideceğiz. Anlaşmıyorsa anlaşmayan taraf haksız çıkarsa onun harcı da buna nazaran değişecek. Maksadımız herkesin dürüst bir formda çalışmasını sağlamak” dedi.  (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir