Michelin Rehberi nedir? Michelin Yıldızı ne demek? İstanbul’daki hangi restoranlar Michelin Yıldızı aldı?

Dünyanın en itibarlı restoran kıymetlendirme sistemlerinden Michelin Rehberi, artık İstanbul’da yer alan restoranları da içeriyor. Dün gece düzenlenen merasimde Michelin Rehberi müfettişlerinin “olağanüstü yemekleri” olan restoranlara layık gördüğü Michelin Yıldızı’nı alan restoranlar da açıklandı. Michelin Rehberi nedir? Michelin Yıldızı ne demek? İstanbul’daki hangi restoranlar Michelin Yıldızı aldı?

MİCHELİN REHBERİ NEDİR?

Fransız otomobil lastiği üreticisi Michelin şirketi, seyahat edenlere kolaylık sağlamak hedefiyle harita, pozisyon, konaklama ve restoran bilgilerinin yer aldığı birinci rehberini 1900 yılında yayımladı.

1926 yılında ise restoranlara yıldız vermeye başladı.

Böylece rehberin yüksek yıldızlı restoranları “yolculuk etmeye değer” yerler olarak nitelendirilmiş oldu.

Rehber, son yıllarda iş modelini geliştirerek yeni bölgelere ve kentlere açılmaya çalışıyor.

Ortadoğu’daki birinci rehberini bu Haziran ayında Dubai’de yayımladı.

MİCHELİN YILDIZI NEDİR?

Michelin Rehberi’nin yer aldığı ülkelerde her yıl açıklanan yıldızlar, kullanılan gereçlerin kalitesi, tatların ahengi, pişirme tekniklerinin ustalığı, şefin karakterinin restorana yansıması, menüde vakit içinde istikrarlı bir muvaffakiyet gösterilmesi üzere ögeler göz önüne alınarak restoranlara dağıtılıyor.

Bir Michelin Yıldızı, çok güzel gereçlerin kullanıldığı, yüksek standartta ve muhakkak bir istikrarda yemeklerin pişirildiği restoranlara veriliyor.

İki Michelin Yıldızı, restoranın şefinin karakterinin ve yeteneğinin yemeklere yansıdığı durumlarda takdim ediliyor.

Üç Michelin Yıldızı ise mesleğinin doruğunda olan ve yemek pişirme sistemi bir sanata dönüşen şeflerin yönettiği restoranlara layık görülüyor.

İSTANBUL’DAKİ HANGİ RESTORANLAR MİCHELİN YILDIZI ALDI?

Michelin Rehberi İstanbul’un birinci seçkisinde 53 restoran yer alırken, Turk Fatih Tutak 2 Michelin Yıldızı’na, Araka, Mikla, Neolokal ve Nicole restoranları ise 1 Michelin Yıldızı’na layık görüldü.

Seçkide yer alan restoranlardan Pandeli, Karaköy Lokantası, Alaf, Aheste, Tershane, Giritli, Calipso, Cuma, Sade Beş Denizler Mutfağı ve Aman da Bravo, Bib Gourmand ile ödüllendirildi.

Neolokal, sürdürülebilir gastronomiye yönelik öncü yaklaşımından Michelin Yıldızı’nın yanı sıra Yeşil Yıldız da aldı.

Michelin Rehberi müfettişleri tarafından verilen Michelin Genç Şef ve Servis Mükafatları, profesyonelleri uzmanlıkları ve yetenekleriyle ödüllendiriyor.

Michelin Genç Şef mükafatını Mürver Restoran’dan Mevlüt Özkaya kazanırken Mastercard tarafından sunulan Michelin Servis Mükafatı ise Sunset Grill & Bar grubunun oldu.

Michelin Rehberi’ne tavsiye edilen restoran olarak işletmeler ortasında ise Zuma, Nobu, İnari Omakase Kuruçeşme, Çok Çok Thai, Banyan, Glens, 1924 İstanbul, Spago, St. Régis

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir