Biden’dan Truss’a vergi eleştirisi: Söz konusu plan bir hataydı

ABD Lideri Joe Biden, İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın vergi siyasetine tenkitte bulundu. Truss’ın vazgeçtiği vergi indirimi planını “hata” olarak nitelendiren Biden, “Bunun yanılgı olduğunu düşünen tek kişi ben değildim. Bu siyasete katılmıyorum ancak karar İngiltere’ye kalmış” dedi.

Doların gücünden tasa duymadığını ve ABD iktisadının çok güçlü olduğundan bahseden Biden, “Dünyanın geri kalanı için endişeleniyorum. Buradaki sorun, başka ülkelerdeki ekonomik büyüme ve sağlam siyaset eksikliği” tabirlerini kullandı.

VERGİ ARTIŞINA DEVAM KARARI VERMİŞTİ

İngiltere Başbakanı Liz Truss, Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’ı misyondan almasının akabinde yerine eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ı atamıştı.

Truss düzenlenen basın toplantısında ekonomik büyüme konusundaki kararlılığını yineleyerek, “Düşük vergi, yüksek fiyat, yüksek oranda büyümeli bir iktisat sunmak istiyorum. Putin’in Ukrayna’daki ataklarının devam etmesi nedeniyle global ekonomik şartların berbatlaşması de kelam konusu” demişti.

Truss, hükümetin eylül ayında açıkladığı ‘mini bütçe’ düzenlemelerinin kimi kısımlarının piyasaların beklediğinden daha ileri ve süratli gittiğinin açık olduğunu belirterek, “Bu nedenle şu anda misyonumuzu yerine getirme formumuz değişmeli. Piyasalara mali disiplinimizin garantisini vermek için artık harekete geçmeliyiz. Evvelki hükümet tarafından planlanan kurumlar vergisindeki (yüzde 19’dan yüzde 25’e olan) artışın kalmasına karar verdim” sözlerini kullanmıştı.

Hükümetin geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, evvelki hükümetin 2023 için yüzde 19’dan yüzde 25’e çıkacağını açıkladığı kurumlar vergisi artışı iptal edildiği duyurulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir