Bitter çikolatanın faydaları nelerdir? Bitter çikolatanın bağırsaklara iyi gelir mi?

Bitter çikolata, sütlü çikolataya nazaran daha fazla kakao oranına sahip olduğu için epey sağlıklıdır. İnsan vücudu için hayli sağlıklı olan kakao, Güney Amerika ve Afrika kıtalarında yetiştirilmektedir. Ülkemizde epey fazla tüketilen kakaonun tamamı Afrika ve Güney Amerika’da yer alan çiftçilerden temin edilmektedir. Kakao, yanlışsız ve ölçülü ölçüde tüketildiğinde güçlü bir antioksidan kaynağı olarak bedeni toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. 

Vücuda güç veren ve kan akışını hızlandıran bitter çikolata, beyindeki kan akışının da hızlanmasına yardımcı olarak beynin daha uygun çalışmasına yardımcı olur. Zihnin dah açık kalmasına yardımcı olarak dikkat dağınıklığına mahzur olur. Tüm bunların yanında algıyı açar..

Kakao en güçlü antioksidan kaynaklarından biri olduğu için kakao oranı %70’i bulan bitter çikolatalar insan sıhhati için hayli yararlıdır. Bununla birlikte sahip olduğu vitamin ve mineraller sayesinde bedenin gereksinimi olan günlük demir, potasyum, çinko, fosfor ve magnezyum üzere hayati mineralleri karşılamaktadır. Bitter çikolatanın yararları şöyledir:

  • Bitter çikolata, lezzetli olmasının yanında epey doyurucudur. Orta öğünlerde 1-2 küçük dilim bitter çikolata yemek, daha tok hissettirerek ana öğünlerde denetimsiz yemek tüketiminin önüne geçer. 

  • Güneş ışınları, kirli hava ve başka çevresel faktörlerden kaynaklı ciltte oluşabilecek lekeleri önler. Ayrıyeten güçlü bir antioksidan kaynağı olan bitter çikolata ciltteki toksinlerin arınmasına da yardımcı olmaktadır. 

  • Bitter çikolata, serotonin hormonu salgıladığından gerilimi azaltır, daha rahat ve memnun hissetmeyi sağlar. 

  • Özellikle gebe ve emziren annelerin gün içinde bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. 

  • Kan akışımı hızlandırarak yüksek tansiyonu düşürür. Böylelikle kalp ve damar sıhhatini koruyarak kalp krizi riskini azaltır. 

  • Tatlı isteğini bastırdığından gün içinde ölçüsüz tatlı tüketiminin önüne geçer. 

  • Enerjiyi yükseltir, gün içinde daha dinamik ve zinde kalmanızı sağlar.

Vitamin ve mineral bakımından varlıklı olan bitter çikolata sağlıklı bir besin olmasının yanında ölçüsüz tüketilmesi halinde bedene ziyan vermektedir. Bilhassa kilo almaya, alerjik tepkilere ve bağırsak sıhhatini olumsuz etkilemeye neden olmaktadır. 

Ölçülü ölçüde tüketilmesi halinde birçok sıhhat sıkıntısına şifa olan bitter çikolata, gün içinde çok fazla yenmesi halinde yarardan çok ziyana neden olur. Bunun için günde en fazla 2-2,5 kare kadar bitter çikolata tüketilmesi tavsiye edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir