Dönüşüm kredisine yeni destek yolda

Ülke genelinde başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği kamu öncülüğünde devam ederken süreci hızlandıracak değerli adımlar atılıyor. Konutunu kendi dönüştürecek vatandaşlara verilen faiz dayanaklı dönüşüm ve güçlendirme kredisinde limit geçtiğimiz yıl iki defa artmıştı. Artık de dönüşümün hızlanması için krediye verilen faiz takviyesinin artırılması gündemde.

Geçen yıl şubat ayında yapılan düzenlemeyle faiz dayanaklı dönüşüm kredisinde limit 200 bin liradan 400 bin liraya çıkmıştı. İnşaat maliyetlerindeki yükseliş ve gelen talepler kıymetlendirilerek ekim ayında ikinci kere artışa gidildi. Hem faiz takviyesi hem de verilen kredi dayanağı artırıldı. Dayanak sağlanacak kredi anapara fiyatı üst limiti, güçlendirme kredisi için 160 bin liradan 240 bin liraya, konut imal ve konut edinme ile işyeri imal kredisi için 400 bin liradan 600 bin liraya yükseltildi. İşyeri edinme kredisi üst limiti ise 250 bin lira olarak belirlendi. Konut üretim ve edinme kredilerinde faiz dayanağı (yıllık) 400 baz puandan 600 baz puana, işyeri üretim ve edinme kredileri ise 300 baz puandan 450 baz puana yükseltildi. Böylelikle bakanlığın faiz dayanağı oranı konut kredilerine aylık 0.50 puana, işyeri kredilerine ise aylık 0.38 puana çıktı.

DÜŞÜK FAİZ UZUN VADE

Bu yıl da dönüşüm için kredi talebi olanlara yeni takviyeler verilmesi bekleniyor. TOKİ İstanbul Uygulama Daire Lideri Murat Oskay ile toplantı düzenleyen Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, kredilere verilen faiz dayanaklarının artırılmasının gündemde olduğunu açıkladı. Köse, kentsel dönüşüm kredisinde faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesinin ve 10 yıl olan vade müddetinin de uzamasının planlandığını lisana getirirken, yeni takviye paketinin önümüzdeki günlerde netleşeceğini söyledi.

Sezayi Köse

MÜTEAHHİT YAPAMADI DEVLET FESHETTİ

Kentsel dönüşüm kapsamında kıymetli düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Sezayi Köse, bunlardan birinin fesih hakkı olduğunu lisana getirdi. İnşaatın bir yıl başlamaması yahut 6 ay durması üzere hallerde vatandaşın korunması için kontratların tek taraflı feshedildiğini belirten Köse, “İstanbul’da bugüne kadar 70 projede kontratlar feshedildi. Böylelikle vatandaşın mağduriyeti önlendi. Bakanlık bu fesih yetkisiniilçe belediyelerine verdi” dedi.

Köse, İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında şunları söyledi:

“İstanbul’da bugüne kadar 695 bin konutun dönüşümü sağlandı, 93 bin konutun dönüşümü devam ediyor. Süratli dönüşüm için belediyelere de misyon düşüyor. Büyükşehir belediyeleri direkt yetkili. İlçe belediyelerine de yetki veriliyor. İstanbul geneli için lokal yönetim pozisyonunda bulunan belediyelerin sürece daha fazla iştiraki değerli katkılar sağlar.”

FİKİRTEPE’DE KONUTLAR TESLİM EDİLİYOR

Kadıköy Fikirtepe’de yarım kalan dönüşüm projelerinin bakanlık eliyle tamamlandığını hatırlatan Sezayi Köse, “Emlak Konut GYO eliyle yürütülen süreçte tüm riskli konutlar tahliye edildi ve yeni projelerin ihaleleri tamamlandı” dedi. Fikirtepe 1 bölgesinde bin 648 konutun teslim edildiğini hatırlatan Köse, “Emlak Konut’un başladığı projede ise birinci teslimler mayıs ayında. Bir firmanın yarım bıraktığı projede 273 konut tamamlanacak. 11 bin konutun inşası da sürüyor” diye konuştu. 

ESENLER’DE ÖRNEK ŞEHİRCİLİK MODELİ

Esenler’de yürütülen projeler hakkında bilgi veren Murat Oskay ise şunları söyledi: “İstanbul’un, hatta Türkiye’nin en büyük dönüşümü ise Esenler ilçesinde sürüyor. Bölgede 2 bin 30 konut hak sahiplerine teslim edildi. 1461 konutun teslimine 2 ay içinde başlayacağız. Yaklaşık 1700 konut ise yıl sonunda tamamlanacak.8.7 milyon metrekare alanda, okulu, mescidi, millet bahçesi ve hatta teknoparkı ile örnek bir şehircilik çalışması yürütüyoruz. Alanın yüzde 68’ini yeşile ayırdık ve kişi başı 15 metrekare yeşil alan düşecek formda planladık. Öbür etapların da devreye girmesi ile toplam 60 bin konut inşa edileceğiz. Bu meskenlerin tamamı riskli yapılarda yaşayan vatandaşa verilecek.” Oskay, bu yıl İstanbul’da 15 bin dönüşüm konutunun imaline başlayacaklarını ekledi. 

Murat Oskay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir