Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Ünal Zenginobuz görevden uzaklaştırıldı

Son günlerde çok sayıda akademisyeni vazifeden uzaklaştıran Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü, İktisat Bölümü’nün seçilmiş lideri Prof. Dr. Ünal Zenginobuz’u da 3 ay mühlet ile vazifeden uzaklaştırdı. İktisat kısmı öğretim üyeleri ortak açıklamayla kararı kınadı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörü protesto nöbetlerini sürdüren akademisyenler, rektörlük kararıyla misyondan almalarla karşılaşıyor.

Çok sayıda akademisyenin vazifeden alınması yahut dersinin veto edilmesinin akabinde, son olarak Boğaziçi Üniversitesi İktisat Kısmı’nın seçilmiş lideri Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, rektörlük kararıyla disiplin soruşturması açılarak 3 ay müddet ile misyondan uzaklaştırıldı.

ÖĞRETİM ÜYELERİ ORTAK AÇIKLAMAYLA KARARI KINADI 

Boğaziçi Üniversitesi İktisat Kısmı öğretim üyeleri, ortak açıklama yaparak kararı kınadı. Açıklamada şu tabirler yer aldı:

* “Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nün öğretim üyelerinin oylarıyla seçilmiş lideri Prof. Dr. Ünal Zenginobuz hakkında ceza ve disiplin soruşturmaları açılması ve bu münasebetle 22.08.2022’den itibaren üç ay müddet ile misyondan uzaklaştırılması kararlarını yanlış buluyor ve esefle karşılıyoruz.

* Üniversitede çeşitli idari vazifeleri yıllardır fedakarlık ve muvaffakiyet ile yürütmüş hocamıza karşı açılmış olan soruşturma ile vazifeden uzaklaştırılmasına sebep gösterilen tez mesnetsizdir.

* Alınan kararın oluşturduğu ziyanı arttıran bir etmen, idari misyonunun askıya alınmasının yanı sıra öğretim üyeliğinin de dondurularak tüm akademik ve eğitim faaliyetlerine mani olunması.

* Bu anlaşılması sıkıntı karar üniversite ve öğrencileri için telafisi mümkün olmayan kamu ziyanı doğurmaktadır. Bu kararı kınıyor ve kabul etmiyoruz.

“HEPİMİZE YAPILMIŞ SAYIYORUZ”

* Boğaziçi Üniversitesi’ni ve İktisat Bölümü’nü, bulunduğu noktaya taşıyan pahalar demokratik idare anlayışı, liyakate verilen kıymet ve kamuya hizmet şuurudur.

* Bu bedeller, Boğaziçi Üniversitesi’nin jenerasyonlar uzunluğu alanında saygın pek çok akademisyenin, kamu ve sivil toplum çalışanının ve iş beşerinin okulu ve meskeni olmasını mümkün kılmış, ülkemize katkı sağlamıştır.

* Bu pahaları aşındırarak ve üniversiteyi vasatlaştıracak formda Prof. Dr. Ünal Zenginobuz’a yapılan temelsiz ithamları ve uygulanan adaletsiz yaptırımları İktisat Kısmı öğretim üyeleri olarak hepimize karşı yapılmış sayıyoruz.

* Milletlerarası seviyede saygın akademik çalışmaları ile iktisat bitimine, üstlendiği idari vazifeler ile üniversitemizin kurumsallaşmasına katkılarda bulunmuş meslektaşımız Prof. Dr. Ünal Zenginobuz’un vazifeden uzaklaştırmasına ait bu yanlış kararın acilen geri çekilerek verilen kamu ziyanının giderilmesini talep ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir