CHP’li Sertel’den Kızılay Başkanı Kerem Kınık’a istifa çağrısı

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, “Kızılay’ın başındaki Kerem Kınık’ı istifaya ve Kızılay kuruluşunu şeffaflığa davet ediyorum. Kızılay aldığı tüm yardımları, her şeyi kendi internet sitesinde paylaşmak durumunda. Türkiye’de topladığı kan ölçüsünü, sattığı kan ve trombosit ölçüsünü, bedellerini ne kadar yiyecek içecek ne kadar yardım aldığını ve nerelere ne yardımı yaptığını kendi internet sitesinde paylaşmak zorunda” dedi.

Sertel, bugün yaptığı açıklamada, 26 ve 27. periyotta TBMM Başkanlığı’na Kızılay’ın faaliyetleri ve Kızılay hakkındaki tezlerle ilgili çok sayıda soru önergesi verdiğini belirterek, bu önergelerin ya yanıtlanmadığını ya da içeriğinde bilgi olmayan karşılıklar olduğunu söyledi. Sertel, “Kızılay şeffaf olmalı ancak Kızılay şeffaf olmadığı üzere nasıl yönetiliyor bu hususta kamuoyu da çok derin kuşkular içerisinde. Zira milletvekillerinin verdiği soru önergelerine cevap vermeyenler halka hiç cevap vermiyorlar. Tekrarlıyorum; Kızılay bütün faaliyetlerini internet sitesinden açık ve şeffaf olarak yayınlamalıdır ancak bu fakat Kerem Kınık’tan sonra olacaktır” diye konuştu.

Sertel, şunları söyledi:

“SEKİZ SORU ÖNERGEME VERİLEN KARŞILIK HİÇ DE TATMİN EDİCİ DEĞİL. HATTA CEVAP VERİLMEYENLER DE VAR”

“Kızılay’ın başındaki Kerem Kınık’ı istifaya ve Kızılay kuruluşunu şeffaflığa davet ediyorum. Kızılay aldığı tüm yardımları, her şeyi kendi internet sitesinde paylaşmak durumunda. Türkiye’de topladığı kan ölçüsünü, sattığı kan ve trombosit ölçüsünü, bedellerini ne kadar yiyecek içecek ne kadar yardım aldığını ve nerelere ne yardımı yaptığını kendi internet sitesinde paylaşmak zorunda. Bunun için Kızılay’a çok sayıda soru önergesi verdim. İçişleri Bakanlığı aracılığıyla kamuoyuna açıklanması için çok gayret sarf ettim. Sekiz soru önergeme verilen cevap hiç de tatmin edici değil. Hatta karşılık verilmeyenler de var.

İlk soru önergemi 4 Aralık 2019’da vermişim. Sıhhat Bakanlığı, SGK ve Türk Kızılay’ı tarafından yürütülen Plazma Fraksiyonu Projesi çerçevesinde birçok hastalıkta kullanılan plazmadan elde edilen eserlerin temini için 18 şirket ihaleye girmiş teklif vermişti. 2017 yılında Murat Sancak’a bu ihale verilmişti. Bu doğrultuda sordum; ‘Firmaya ihale edilen proje hayata geçmiş midir? Geçirilmediyse nedeni nedir? Bu soru önergem karşılıksız kaldı.

“KIZILAY’A ENSAR VAKFI’NA BAĞIŞLADIĞI 8 MİLYON DOLARIN HESABINI SORMUŞTUM”

İkinci soru önergem Elazığ-Malatya zelzelesinin birinci günü para yardımıyla reaksiyon çeken Kızılay’a Ensar Vakfı’na bağışladığı 8 milyon doların hesabını sormuştum. Başkentgaz’ın kendisine yaptığı bağışı aktararak yaptığını söylemişti Kızılay ve vergi kaçırmanın metoduna uygun olduğu vakit mübah olduğunu söylemişti. Kızılay idaresi. Buna ait İçişleri Bakanının verdiği karşılık ‘derneğin kararları tüzüğüne nazaran yetkili heyetlerce alınıp, uygulanmıştır’ olmuştu.

Yine Kızılay’a İzmir Şubesi tarafından dağıtılan alışveriş kartlarından 500’ünün kaybının nedenini sormuştum. ‘Nasıl kayboldu, kimlere verildi, 144 bin fiyatında bir açık var, müfettiş görevlendirecek misiniz’ demiştim, İçişleri Bakanı “Konunun incelenmesi için ilgili kontrole başlanmıştır” demişti lakin bu olayın da üstü kapatıldı.

“HANGİ ÜLKELERDE NE KADAR KURBAN KESTİĞİNİ NE KADAR ET DAĞITTIĞINI SORMUŞTUM

2021 yılında Kızılay’a yapılan kurban bağışlarını sordum. Son 5 yılda bağışlanan küçükbaş, büyükbaş hayvan sayısını, Kızılay’ın hangi ülkelere ne kadar kurban bağışladığını ve hangi ülkelerde ne kadar kurban kestiğini ne kadar et dağıttığını sormuştum. ‘Dernek olarak tüzüğüne uygun formda işlerini yürütmektedir’ halinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevap verilmişti. Kızılay’ın son olarak genel merkez ve tüm şubeleri dahil hangi tarihten kontrolden geçirildi diye sordum, Süleyman Soylu ‘Dernekler kanununa nazaran fonksiyonunu görmektedir’ diye karşılık vermişti.

“ALINAN FİYATLARI SORDUM”

“Kızılay Lideri Kerem Kınık’ın İstanbul Ticaret Odası’nda yer alan 12 şirket kaydının bulunduğunu ve bu Kızılay bünyesindeki şirketlerin lideri olarak Kızılay Lideri Kerem Kınık’ın misyon gördüğünü Kerem Kınık’ın idare şurası üyesi yahut lideri olarak bu bağlı şirketlerden ne kadar para aldığını ve bu hususta bir inceleme yapılıp yapılmadığını sordum. Kızılay Yatırım Holding, Kızılay İçecek Sanayi, Kızılay Gayrimenkul Teşebbüsü, Kızılay Sıhhat A.Ş., Kızılay Kültür Sanat Ticaret A.Ş., Kızılay Çadır ve Dokuma Anonim Şirketi bu şirketlerden Kerem Kınık’ın ne fiyat aldığını sormuştum, üç yıl evvel sordum. Kendisi benim yanlış bilgi verdiğimi kamuoyuna söylemiş ve beni mahkemeye vereceğini söylemişti. Hala mahkemeye verilmeyi bekliyorum.

‘Kızılay yılda kaç ünite kan topluyor. Bu kanlar stoklarda mı tutuluyor. Bunlar nasıl bedellendiriliyor. Trombositten elde edilen gelir nedir’ diye sordum. Bugün Kızılay’ın bağış yoluyla elde ettiği taşınmaz sayısı nedir, yüzde kaçı satılmıştır ne kadar gelir elde edilmiştir, yıl yıl açıklanmasını istedim.

“KIZILAY BÜTÜN FAALİYETLERİNİ İNTERNET SİTESİNDEN AÇIK VE ŞEFFAF OLARAK YAYINLAMALIDIR”

Kızılay şeffaf olmalı lakin Kızılay şeffaf olmadığı üzere nasıl yönetiliyor bu bahiste kamuoyu da çok derin kuşkular içerisinde. Zira milletvekillerinin verdiği soru önergelerine cevap vermeyenler, halka hiç karşılık vermiyorlar. Tekrarlıyorum; Kızılay bütün faaliyetlerini internet sitesinden açık ve şeffaf olarak yayınlamalıdır lakin bu lakin Kerem Kınık’tan sonra olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir