Çin lideri Şi’den Rusya’ya ‘temiz ve yeşil enerjide birlikte çalışalım’ mesajı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya ile yeşil ve pak gücün geliştirilmesi konusunda ortak hareket etmek istediklerini belirtti.

Çin Devlet Lideri Şi, Rusya’nın başşehri Moskova’da düzenlenen 4.Çin-Rusya Güç Ticaret Forumu’na gönderdiği kutlama iletisinde güçteki iş birliğini ikili alakaların değerli köşe taşlarından biri olarak niteledi.

Dış risk ve meydan okumalara karşı Çin ve Rusya’nın yakın uyumu güçlendirmesi ve değerli projeleri birlikte teşvik etmesinin mevcut iş birliğinin sağlamlığını gösterdiğini lisana getiren Şi, bu durumun ayrıyeten iki ülke ortasındaki kapsamlı stratejik iş birliğinin geniş perspektifini de ortaya koyduğunu söz etti.

Şi, ayrıyeten iletisinde “Çin, güç konusunda ilgilerini daha da yakınlaştırmak, pak ve yenilenebilir gücün gelişimini teşvik etmek, memleketler arası güç piyasalarının uzun vadede sürdürülebilir gelişimiyle milletlerarası güç güvenliği ve tedarik zincirinin istikrarının korunmasına katkıda bulunmak için Rusya ile birlikte çalışmayı dilek ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada elektrik üretiminde yüzde 30 hisseyle birinci sırada yer alan Çin, martta yayımladığı 14’üncü 5 yıllık kalkınma planı kapsamında elektrik üretiminde yaklaşık 28 olan yenilenebilir gücün hissesini, 2025’e kadar yüzde 33’e, güneş ve rüzgarda toplam heyeti güç kapasitesini de 2030’a kadar 1,2 teravata çıkarmayı hedeflediğini açıklamıştı.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir