Esed rejimi Halep’e saldırdı, 1 sivil hayatını kaybetti

Halep’in batısındaki 46. Tugay’da konuşlu Esed rejimi ordusuyla İran dayanaklı yabancı terörist kümelerden oluşan rejim güçleri, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi hudutları içindeki Halep’in batısında yer alan Ebzimo köyündeki sivil yerleşim yerine, karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı düzenleyerek ateşkesi ihlal etti.

Sivil savunma kaynaklarından alınan bilgiye nazaran, taarruzda bir sivil ömrünü yitirdi, yaralanan bir sivil hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Türkiye, Rusya ve İran, 2017’deki Astana toplantısında Esed rejiminin denetiminde olmayan alanda 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturma karar aldı.

Rejim, İran dayanaklı teröristler ve Rusya, ataklara devam edip 4 bölgeden 3’ünü ele geçirip İdlib’e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da hücumlar Mayıs 2019’da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020’de sağladığı yeni mutabakatın akabinde ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 periyodunda taarruzlardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil Türkiye hududuna yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir