Dünya Bankası ve IMF başkanlarından ‘faiz artırımı’ uyarısı: Gerçek bir tehlike

IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları ABD’nin başşehri Washington’da başladı.

Bu kapsamda, Dünya Bankası Lideri Malpass ve IMF Lideri Georgieva “İstikrarsızlık Çağında Çoklu Krizleri Ele Almak” başlıklı oturumda dünya iktisadına ait değerlendirmelerde bulundu.

Malpass, “Gelecek yıl dünya için bir resesyon riski ve gerçek bir tehlikesi var.” dedi.

Avrupa’da kimi gelişmiş iktisatların yavaşladığına dikkati çeken Malpass, bu durumun gelecek yıl nereye gideceğinin görüleceğini aktardı.

“Faiz artışı durumu ağırlaştırıyor”

Malpass, birçok gelişmekte olan ülkede ise para ünitelerinin paha kaybetmesinin ülkeler için borç düzeylerinin giderek daha fazla yük haline gelmesi manasını taşıdığını belirterek, faiz oranlarındaki artışın bunu ağırlaştırdığını anlattı. Malpass, enflasyonun ise herkes fakat bilhassa de fakirler için hala büyük bir sorun olduğunu vurguladı.

“Çin’de büyümeyi aşağı çeken çok kıymetli bir sorun görüyoruz”

IMF Lideri Kristalina Georgieva da resesyon riskinin arttığı konusunda Malpass ile birebir fikirde olduğunu söyledi.

Dünya iktisadının yaklaşık üçte birinin bu yıl yahut gelecek yıl arka arda en az iki çeyrek negatif büyüme göstereceğini hesapladıklarını anımsatan Georgieva, dünya ekonomisindeki yavaşlamanın 2026’ya kadar yaklaşık 4 trilyon dolarlık kayba neden olmasını beklediklerini belirtti.

Georgieva, dünyanın üç kilit iktisadında de yavaşlama gördüklerine işaret ederek, bu iktisatların Avro Bölgesi, Çin ve ABD olduğunu anlattı.

Bu durumun Avro Bölgesi’nde doğal gaz fiyatları kaynaklı olduğunu aktaran Georgieva, Çin’de ise Kovid-19 salgınıyla ilgili aksamalar ile konut bölümünde oynaklığın tesirli olduğunu belirtti. Georgieva, “Çin’de büyümeyi aşağı çeken çok kıymetli bir sorun görüyoruz.” dedi.

IMF Lideri Georgieva, ABD’de de hala çok güçlü bir iş gücü piyasası olmasına karşın artan faiz oranları nedeniyle ekonomik büyümenin ivme kaybettiğini lisana getirdi.

Borç krizi tehlikesini “büyük ve korkutucu” olarak nitelendiren Georgieva, gelişmiş iktisatların bu tehlikeyi denetim altına alması gerektiğini vurgulayarak, bunun yalnızca yüksek borç yükü olan ülkeleri değil tüm ülkeleri etkileyeceğini tabir etti.

Georgieva, “Güçlerimizi birleştirirsek, birlikte hareket edersek 2023’te önümüze çıkan acıyı azaltabiliriz.” diye konuştu.

İklim değişikliğinin risklerine de değinen Georgieva, kelam konusu risklerin ele alınması için dünyanın 3 ila 6 trilyon dolara muhtaçlığı olduğunu ve özel kesimle iş birliğinin kıymet taşıdığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir