Dünyanın en ölümcül gölü: Dokunan “taşa dönüştü”

Kulağa imkansız ya da hurafe üzere gelse de Tanzanya’daki Natron Gölü’ne temas eden taşa dönüşüyor. Jenerasyonu tükenmekte olan flamingolar için kıymetli bir çiftleşme alanı olan bu göl tıpkı vakitte hayvanlar için adeta bir tuzak.

Tanzanya’daki Natron Gölü, içerisindeki mineral kabuklara temas eden canlıları anında mumyalaştırdığı için dünyanın en ölümcül gölü olarak anılıyor.

Leicester Üniversitesi’nden ekolog David Harper’a nazaran, suya düşen cesetler süratle çürürken, suya temas eden canlılar ise “sonsuza kadar” tuzla kaplanıyor yani “donuyorlar”. Gölün suyunun canlılara karşı bu derece tehlikeli olmasının nedenlerinden biri olarak yakınlarda bulunan tek faal volkan Ol Doinyo Lengai gösteriliyor. Uzmanlara nazaran, volkanın yaydığı natrokarbonatitler yanardağı kesen akarsu kanallarıyla göle karışıyor ve pH 10’un üzerindeki alkaliniteye katkıda bulunuyor.

Kan kırmızı renginin sebebi…

Natron Gölü’nün suyuna kan kırmızısı rengini veren bakteriler ise bu sulara karşı direnç gösterebilen tek canlılar olarak kayıtlara geçti. Bu bakteriler, 26 derece sıcaklığa, “ölümcül” tuz konsantrasyonuna ve alkaliliğe tahammül edebilen tek tük canlılardan kimileri.

Leicester Üniversitesi’nden ekolog David Harper’a nazaran, suya düşen cesetler süratle çürürken, suya temas eden canlılar ise “sonsuza kadar” tuzla kaplanıyor.

Sadece suyun besin açısından varlıklı siyano bakterilerini yiyen flamingolar çiftleşmek için bölgeye akın ediyor. Fakat onlar da gölün acımasız tuz oranından kaçamıyor ve bazen bu suların kurbanı oluyorlar.

Fotoğrafçı Nick Brandt, göl hakkında yazdığı ‘Across the Ravaged Land’ isimli kitabında şu sözleri kullanıyor: “Natron Gölü’nün kıyı şeridinde beklenmedik bir biçimde her cinsten kuş ve yarasa üzere canlıları kıyıya vurmuş halde buldum. Kimse tam olarak nasıl öldüklerini bilmiyor lakin… Suyun tuz içeriği son derece yüksek, o kadar yüksek ki Kodak sinema kutularımın mürekkebini birkaç saniye içinde sıyırıyor”

Daily Mail’de yer alan habere nazaran kelam konusu göl, doğal biçimde mumyalanmış cesetlerin yanı sıra 19.000 yıl öncesine kadar uzanan tarihin korunmasında da rol oynuyor.

400 kurumuş insan ayak izi

2016 yılında jeologlar Natron Gölü kıyısındaki çamur düzlüğünde 400’den fazla insan ayak izi buldu. Appalachian Eyalet Üniversitesi’nden jeolog Dr. Cynthia Luitkius-Pierce daha evvel MailOnline’a yaptığı açıklamada, “Ayak izleri ıslak çamur ve külün içine bastırıldıktan çabucak sonra, kurudu ve sertleşti” demişti.

Bu ayak izlerini koruyan çamurun, yüksek ölçüde kül tespit edildiği için Ol Doinyo Lengai’den aşağıya yanlışsız indiğine inanılıyor. Daha sonra yüzeyin, kısa müddette kuruyarak izleri koruduğu düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir