Düzce depremi 700 bin dinamitin patlamasına eşdeğer

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde zelzele meydana geldi.
Deprem İstanbul ve Ankara’da da şiddetli halde hissedildi.

Uzmanlar zelzelesi NTV canlı yayınında kıymetlendirdi. En çok merak edilen soru, sarsıntının beklenen İstanbul sarsıntısını tetikleyip tetiklemeyeceğiydi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Beklenen İstanbul sarsıntısının öncüsü falan değil. Biz Marmara Denizi içerisinde 7’den büyük bir sarsıntı bekliyoruz, Kuzey Anadolu Fayı üzerinde. Şu anda bu türlü bir sarsıntıdan kelam etmiyoruz. Daha doğudaki bir sarsıntıdan kelam ediyoruz” dedi.

Düzce’nin taban olarak âlâ olmadığını bilgisini veren Ersoy, 1999 zelzelesi sonrası yapı stoku yenilendiği için büyük bir hasar beklenmediğini kaydetti.

Ersoy, artçı sarsıntılara da dikkat çekerek, “Bundan sonra 5 civarında artçılar hissedilebilir. Bu en az bir hafta 10 gün sürebilir. Buna hazır olunmalı” diye konuştu.

OKAN TÜYSÜZ: 700 BİN TON DİNAMİTE EŞDEĞER

Jeolog Okan Tüysüz Prof Dr. Okan Tüysüz ise sarsıntının şiddetinin 5,9 olduğunu lakin yüzeyde oluşan şiddetin 8 civarında olduğunu söyledi. Tüysüz, “Aşağı üst 700 bin ton civarında bir dinamitin patlamasına muadil bir gücün bu zelzele vasıtasıyla boşaltıldığını gösteriyor. Münasebetiyle epeyce kuvvetli bir deprem” dedi.

Sarsıntının İstanbul’dan Ankara’ya kadar geniş alanda hissedildiğini anlatan Ersoy, “Yüzeye yakın bir zelzele, 7 kilometre ile 3.5 kilometre ortasında derinlik kıymetleri veriliyor. Yüzeyde hissedilmesinin değerli nedenlerinden biri” sözlerini kullandı.

Bir öbür değerli nedenin de Gölyaka ve Düzce’nin zayıf bir yere sahip olması olduğunu kaydeden Tüysüz, “Bu çeşit tabanlar sarsıntı dalgalarını büyüterek insanlara iletiyor. Bu büyüklükteki bir zelzelenin hasar yaratması beklenir. Binaların yüzde 80 oranında yenilenmesi, hasarın büyük olmasını engelleyen temel faktörlerden” diye konuştu.

“HASARLI YAPILARA GİRMEYİN”

Devam eden artçı sarsıntıların 5 büyüklüğüne kadar ulaşabileceği bilgisini veren Tüysüz, “Hasarlı yapılara girmemek ve yetkililer tarafından incelenmesinin beklenmesi gerekiyor” ihtarını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir