Emniyetten 60 günde 29 bin operasyon

MANİSA (İGFA) – AK Parti tarafından bir otelin konferans salonunda düzenlenen “Şehir Buluşmaları” etkinliğinde konuşan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, program kapsamında Manisalılarla buluşacaklarını, onların seslerine kulak vereceklerini ve gereksinimlerini karşılamak için çalışacaklarını söyledi.
Türkiye’nin 14 ve 28 Mayıs tarihlerinde değerli seçimleri geride bıraktığına işaret eden İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Bu seçimde milletimiz, kefenin bir yanına son 21 yılda yapılan ‘eser ve hizmet siyasetini’ koydu, öteki yanına da içi boş vaatleri ve kararını verdi. Hamdolsun Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde AK Parti ve Cumhur İttifakı, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına adım attığımız bu tarihi periyotta, seçimlerden mükemmel bir zaferle çıktı.” diye konuştu.

Bakan Yerlikaya, hükümetin 21 yılda Manisa’ya yaptığı yatırımlara dikkati çekerek, 1,5 milyon nüfusuyla Türkiye’nin 14. büyük kenti olan Manisa’nın, tarımı, endüstrisi ve ticaretiyle her alanda örnek olduğunu vurguladı.

Manisa’ya 21 yılda 105 milyar lira yatırım yapıldığını anımsatan Yerlikaya, 21 yılda kentin ihracatının 312 milyon dolardan, 5,2 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, işsizlik oranı yüzde 5,1 ile Türkiye ortalamasının altında olan Manisa’nın, istihdamı ve iktisada katkısıyla herkesin göğsünü kabarttığını lisana getirerek, “Manisa’daki yatırımlar da aralıksız devam ediyor. Hepimizi heyecanlandıran projelerin başında İzmir-Ankara Yüksek Süratli Treni geliyor. Ulaştırma Bakanlığımızca 2 yıl içinde bitmesi planlanan projenin yüzde 55’i tamamlandı. Tekrar proje etabındaki 501 kilometrelik İzmir-Ankara Otoyolu üzere 448 kamu yatırımı projesi, Manisa’mızın gücüne güç katacaktır.” sözünü kullandı.

Gelişimin kurallarının huzur ve inanç olduğunu vurgulayan Bakan Yerlikaya, şöyle devam etti:

“Biz, İçişleri Bakanlığı ailesi olarak 600 bin çalışanımızla vazife alanımızda, Yeşil Vatan’da, Mavi Vatan’da, Siber Vatan’da aşılmaz denilen dağlarda, derin vadilerde, çıkmaz sokaklarda, asayişten uyuşturucuya, terörle gayretten göçmen kaçakçılığına kadar, halkımızın huzur ve inancı için canla başla çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Alanda faal olacağız, çevrim içi olarak sanal dünyada da aktif olacağız. Sistemsiz göçle, uyuşturucuyla, hata ve suçlularla uğraşta faal olacağız. Terörle çabamız, son terörist etkisiz hale gelesiye kadar azim ve kararlılıkla devam edecek.”

60 Günlük Çalışmalarını Paylaştı

Yerlikaya, bakanlık misyonuna başladığının 62. gününde olduğunu belirterek, bu müddette İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan faaliyetleri paylaştı:

“Son 60 günde, bölücü terör örgütü, FETÖ, DEAŞ ve çok sol terör örgütleriyle gayret kapsamında, toplam 29 bin 32 operasyon gerçekleştirdik. Bu operasyonlarda 172 terörist etkisiz hale getirildi, 540‘ı tutuklandı. Etkisiz hale getirilen teröristlerden 148‘i bölücü terör örgütü, 22‘si DEAŞ, 2‘si çok sol terör örgütü mensubuydu. FETÖ’ye yönelik yapılan 1020 operasyonda da 254 şahıs tutuklandı. Siber hatalarla uğraş kapsamında, ödeme, bilişim ve bahis kabahatleri ile çevrim içi çocuk müstehcenliğine karşı 168 operasyon gerçekleştirdik. Bu operasyonlar sonucunda 219 şahıs tutuklandı.”

Sanal devriyelerin de 10 bin 722 kabahat ögesi paylaşımı tespit ettiğini aktaran Yerlikaya, hata gelirleri ile gayret kapsamında 662 milyon lira para ve mal varlığına el konulduğunu söz etti.

Uyuşturucuya Yönelik Operasyonlar

Geleceğin teminatı gençleri, vatandaşları ve aile birliğini tehdit eden uyuşturucuya ve tacirlerine karşı, son 60 günde 33 bin 295 operasyon düzenlediklerini vurgulayan İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, “Bu operasyonlar sonucu 4 bin 30 şahıs tutuklandı. Uyuşturucu tacirlerine göz açtırmayacağız. Sokak sokak peşlerindeyiz. Vatandaşlarımızı zehirlemeye çalışanlara hayatı dar edeceğiz.” dedi.

Bakan Yerlikaya, göçmen kaçakçılığı ile uğraş çalışmalarına da değinerek, şu bilgileri verdi:

Son 60 günde, sistemsiz göçmen ve göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik düzenlenen 2 bin 548 operasyonda, 1385 düzensiz göçmen organizatörü ile 35 bin 867 sistemsiz göçmen yakalandı. Bunlardan süreçleri tamamlanan 17 bin 258 sistemsiz göçmen hudut dışı edildi. Başkalarının de hudut dışı süreçleri devam ediyor. Yaptığımız operasyonlarla, teknik takiplerimizle bu göçmen kaçakçılığı organizatörlerinin de nefeslerini keseceğiz. Zira ne dedik? Huzur ve inanç. Ülkemizin huzuru, Manisa’mızın huzuru için gece gündüz canla başla çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz.”
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kent Buluşmaları aktifliğini düzenleyen partililere ve iştirakçilere teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir