FETÖ gitti Menzil geldi: İsim isim, grup grup Menzil-Semerkand Cemaati…

Gitti FETÖ, geldi Menzil

Hikmet Çiçek

Bir vakitler FETÖ’nün devlet içindeki örgütlenmesini görmeyenler, görüp de gizleyenler artık de benzerini Menzil Cemaati için yapıyorlar.

Fethullahçıların TUSKON isimli bir işadamı örgütü vardı. Aslan hissesi TUSKON’a aitti.

TUSKON’un yerini Menzil’in TÜMSİAD’ı aldı.

Fehtullahçıların Kimse Yok Mu Derneği’nin yerini Menzil’in Beşir Derneği geçti. Beşir’i, Erenköy’cülerin Aziz Mahmut Hüdai Vakfı, İsmailağa’nın İDDEF’i ve İskenderpaşa’nın Hak-Yol dernekleri izledi.

Fethullahçıların STV’si tarihe karışırken, yerine Menzil’in Semerkand TV’si oturdu.

Menzil’in varlığı, yalnız Sıhhat Bakanlığı’nda değil, İçişleri Bakanlığı’nda da kendini hissettiyor. Argümana göre Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’nda örgütleniyorlar.

Hak-Yol’cular Adalet Bakanlığı’na, İsmailağa’cılar Diyanet’e, Erenköy’cüler ticarete, Süleymancılar Kuran kursları ve öğrenci yurtlarına, Işık’çılar medyaya hükmediyor.

Tarikatların birer holdinge, pirlerin CEO’ya, müritlerin müşteriye evrildiği istismar çarkı daha çok dünyalık ve makam edinmek için “Hu” çeke çeke dönüyor.

Menzil cemaati devletin yeni efendileridir artık.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın saklı tarikat raporu, Kaynak Yayınları tarafından kitaplaştırıldı. “Dinî Toplumsal Teşekküller, Klasik Dinî-Kültürel Oluşumlar ve Yeni Dinî Yönelişler” başlıklı raporda, Türkiye’deki tarikatlar tarihî süreç içinde ele alınıyor, bilhassa FETÖ yapılanmasının yarattığı tahribata işaret ediliyordu.

MENZİL/SEMERKAND CEMAATİ

Diyanet’in raporunda Menzil tarikatı şöyle anlatılıyor:

“Oluşum Nakşibendiliğin Hâlidî kolunun ülkemizdeki uzantılarından biridir. Menzil tarikatı diye de bilinen bu kolun kurucusu Siirt civarından Adıyaman’ın Kahta ilçesi Menzil köyüne gelip yerleşen Gavs Bilvanisi olarak da bilinen ve Seyyid soyundan geldiği argüman edilen Abdülhakim el-Hüseyni ve Gavsı Azam mahlaslarını kullanan Abdülhakim Erol’dur.”

Raporda Menzil’in faaliyetleri şöyle sıralanıyor:

“Menzil Cemaati faaliyetlerini Semerkand Yayın Gurubu ismi altında Semerkand Tv, Radyo 15, Semerkand Yayınevi, Hacegân Yayınevi, Semerkand Dergisi, Semerkand Çocuk Dergisi, Semerkand Aile Dergisi, Genç Okur Mecmuası ile sürdürmektedir. Yayınevleri aracılığıyla hepsi de tasavvufî görüşleri içeren pek çok kitap neşretmiştir. Televizyon ve radyo programaları, üstte zikredilen görüşleri ağır olarak işlemektedir.

“Menzil kümesi ülkemizdeki gibisi yapılar içerisinde en çok taraftara sahip olanlardan biri olarak görülmektedir.

“Son vakitlerde Menzil Kümesinin bürokraside teşkilatlandığı ve kamuda aktifliğini artırdığı istikametinde kamuoyunda bir kanaat dillendirilmeye başlanmıştır. Hakikat olması halinde bu tezahürün ülkemizde orta ve uzun vadede kahırlara yol açacağı kıymetlendirilmektedir.”

1971 yılından beri Menzil’de olan tarikatın Semerkand Vakfı, Semerkand Holding, EMSEN hastaneleri, Semerkand TV, radyo, dergi… Ankara ve İstanbul’da okullar, BİLTEK kolejleri, Kırgızistan’da medreseleri bulunuyor. Tarikatın, “Semerkand Öğrenci Yurdu’’ ismi altında ülke genelinde 150 yurdu var. Menzilcilere bu yüzden, “Semerkand Cemaati” de denilir. Menzil’de bilhassa Ramazan ayında ellerinde 99’luk tesbihle dolaşan devletin çok sayıda bürokratını görmek mümkün.

TSK İÇİNDE ÖRGÜTLENME

Raporda, Menzil kümesinin “bürokraside teşkilatlandığı” belirtilmekte fakat TSK içindeki yuvalanmasından hiç kelam edilmemektedir. Menzil hakkında raporda olmayanları da biz ekleyelim.

Fox TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, 28 Ağustos 2018 günü toplumsal medya hesabı üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik Menzil ve Süleymancılarla ilgili farklı bir soru sordu. Portakal, TSK’nın içinde FETÖ’den sonra Süleymancılar ve Menzilcilerin yapılandığı argümanının yanlışsız olup olmadığını sordu, lakin cevap alamadı.

Portakal, “Görevde bir subayla konuştum, Ergenekon mağduru olup artık kıymeti anlaşılanlardan. 10 yıl sonra Mustafa Kemal’in ordusu kalmayacak savında. Nedeni ‘FETÖ’den ders alınmaması’ diyor. Yeni moda Süleymancılar ve Menzilciler diye ekledi. Hakikat olabilir mi” diye yazdı.

DÜNÜN FETÖ’CÜSÜ ARTIK MENZİLCİ

Devlet içinde FETÖ’nün gücü kırılırken yerini Menzilciler almaya başladı. Menzilcilerin tesirini en fazla hissettirdiği bakanlığın Sağlık Bakanlığı olduğu çok yazıldı. Bir devir Fethullahçılar nasıl sivil ve askeri bürokrasiyi ele geçirdilerse, Menzilcilerin de bürokraside güç kazandığı, yalnız Sıhhat Bakanlığı’nda değil, başka bakanlıklarda ve TSK’da da kelam sahibi oldukları konuşuluyor. Dünün Fetullahçılarının da artık Menzil’in içinde yer almaya, başladığı söz ediliyor. Menzil’in mürit sayısının milyonlarla olduğu tez ediliyor.

Bir vakitler FETÖ’nün devlet içindeki örgütlenmesini görmeyenler, görüp de gizleyenler artık de benzerini Menzil Cemaati için yapıyorlar.

BİR POLİSİN İSYANI

Yeniçağ Gazetesi’nde 21 Aralık 2017 günlü Batuhan Çolak imzalı haberde 10 yıla yaklaşan polislik mesleğinde, yüksek lisansını tamamlamış bir polis şunları söylüyor:

“AKP’li tanıdığım olmadığı için komiser yapmadılar. Ben iki sefer komiserlik imtihanını kazandım Menzil tarikatıyla AKP’den üst seviye tanıdığım olmadığı için ikisinde de kazanamadım.

“Mesela devlet büyüklerinin (Bakan, Başbakan, Cumhurbaşkanı vs.) muhafaza takımına geçmek istersen Menzil tarikatı üyesi olmazsan asla seni almazlar. Başta İstanbul olmak üzere, Narkotik Şube’ye fakat Menzil tarikatının referansıyla geçilebilir.”

Gazeteci- muharrir Hürmet Öztürk, “Menzil/ Bir tarikatın iki yüzü” adlı kitabı için (Doğan Kitap, 7. Baskı Kasım 2019) Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi Buhara köyünde Pir Feyzeddin Erol ve Adıyaman Kahta ilçesinin Menzil köyünde Pir Abdülbaki Erol’un oğlu ve halifesi Pir Saki Erol ile konuştu.

Feyzeddin Erol, Muhammed Raşit Erol’un12 Eylül’den sonra Ankara’da mecburî ikamete tabi tutulduğunda, “bazen on tane bakanın konutumuza geldiği günler de oldu… Biz hep devletle iç içeydik, askerle iç içeydik”, dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Güç ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız için de “bizim konutumuzda büyüdüler” diyor. (s. 36)

Menzil Piri Abdülbaki Erol’un oğlu ve halifesi Pir Saki Erol, “Hangi siyasi başkanları desteklediniz” sorusuna şöyle cevap veriyor: “Adnan Menderes’i, Süleyman Demirel’i, Turgut Özal’ı, Mesut Yılmaz’ı sonra da Recep Tayyip Erdoğan’ı destekledik.” (s. 146)

“Halâ AK Parti’yi destekliyorum… Menzil olarak, aile olarak hiçbir vakit sola vermedik… Üç sene önce Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir danışmanı geldi, bizimle istişare için.” (s. 147)

BAZI SEÇİM SONUÇLARI

AKP ile Menzilciler ortasında bir temas yok mu? Hürmet Öztürk kitabında kimi seçim sonuçlarına dikkat çekiyor:

12 Eylül 2010 halk oylaması: Türkiye’de anayasada yapılan 26 unsurluk bir değişiklik Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından12 Eylül 2010 tarihinde referanduma sunuldu. Menzil’de oy kullananların tamamı “evet” dedi, “hayır” diyen bir kişi bile çıkmadı.

1 Kasım 2011 genel seçimleri: Menzil köyünde kurulan üç sandıkta datalar oyların tamamı AKP’ye çıktı. Öteki partilerin tümü sıfır çekti.

10 Ağustos 2014 cumhurbaşkanlığı seçimi: Menzil’de oy kullanan 325 seçmenin tamamı Tayyip Erdoğan’a oy verdi. Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş’a bir oy bile çıkmadı.

7 Haziran 2015 genel seçimleri: Oyların tamamı AKP’ye verildi. Öbür partilerin tümü sıfır çekti.

Menzil’in başka koluna Sivrihisar Buhara’ya bakalım.

10 Ağustos 2010 cumhurbaşkanlığı seçimi: Tayyip Erdoğan 72, CHP’nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu 1.

12 Haziran 2010 genel seçimler: Geçerli 83 oyun 79’u AKP’ye, 4’ü MHP’ye. Öbür partiler sıfır çekti.

1 Kasım 2015 genel seçimler: 60 oy AKP’ye. 1 oy MHP’ye.

24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi: 68 oy Erdoğan’a verildi. Muharrem İnce’ye 1 oy bile çıkmadı.

24 Haziran 2018 genel seçimler: 67 oy AKP’ye, 1 oy MHP’ye çıktı. Öbür partiler sıfır çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir