İngiltere’de yeni kabine belli oldu

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, evvelki hükümette de görev yapan Maliye Bakanı Jeremy Hunt, Dışişleri Bakanı James Cleverly, Savunma Bakanı Ben Wallace, Avam Kamarası önderi Penny Mordaunt, Lordlar Kamarası başkanı Lord True CBE, İskoçya Bakanı Alister Jack, Kuzey İrlanda Bakanı Chris Heaton-Harris, Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Michelle Donelan’ın misyonunda kalacağı belirtildi.

Önceki hükümette Uluslararası Ticaret Bakanı olan Kemi Badenoch’un bu vazifesine devam edeceği, tıpkı vakitte Kadın ve Eşitlik Bakanı olarak atandığı bildirildi.

Kabinedeki başka isimler ve vazifeleri şöyle:

Oliver Dowden Hükümetlerarası İlişkiler Bakanı ve Eşitlik Bakanı; Simon Hart Hazine Müşteşarı; Mark Harper Ulaştırma Bakanı; Therese Coffey Çevre, Besin ve Köyişleri Bakanı; Gillian Keegan Eğitim Bakanı; Mel Stride Çalışma ve Emeklilik Bakanı; David TC Davies Galler Bakanı; Michael Gove İskan Bakanı; Grant Shapps İş, Güç ve Sanayi Stratejisi Bakanı, Victoria Prentis İngiltere Başsavcısı.

RİSHİ SUNAK, İNGİLTERE’NİN YENİ BAŞBAKANI OLDU

İngiltere’de eski Başbakan Liz Truss’ın 20 Ekim’de iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifasının akabinde Rishi Sunak, dün partinin yeni lideri ve aynı vakitte ülkenin yeni başbakanı olmuştu.

Başbakanlık Konutu 10 Numara’nın yeni sakini Hint asıllı Sunak, ülkenin etnik azınlıktan gelen birinci başbakanı olarak tarihe geçmişti.

Sunak, Truss’dan evvel Muhafazakar Partinin liderliğini yapan Boris Johnson’ın 7 Temmuz’da istifasının akabinde partide başlayan liderlik yarışında da adaylığını koymuş ancak oylama sonucu Truss karşısında mağlubiyete uğramıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir