‘Hayde’ Rize’ye…

RİZE (İGFA) – Rize’nin tabiatı, kültürü ve yöresel lezzetlerinin tanıtılacağı GastroRize 3. Ulusal Rize Gastronomi Günleri 13-15 Ekim tarihleri ortasında Kıyı Otopark’ta gerçekleştirilecek. Rize’nin kültürü, tatları ve kokularının yer alacağı şenlik 13 Ekim Cuma günü kıyı otopark alanında protokol açılışıyla başlayacak ve 3 gün sürecek.

Festival içeriği ve vilayetimizin tanıtımına sağlamış olduğu katkılarla ilgili basın mensuplarına bilgiler aktaran Rize Belediye Lideri Rahmi Metin; “Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz GastroRize Şenliğimiz bu sene de çok sayıda renkli aktifliğe konut sahipliği yapacak. Rizemizin tadını, sesini ve renklerini tüm kent ve konuklarımızla birlikte yaşayacağız. Hayde Festivale!” dedi.

Başkan Rahmi Metin açıklamasında; “Rize’nin tabiatı, kültürü ve yöresel lezzetlerini tanıtacağımız şenliğimiz ile Rize’nin sofrasını Türkiye ve dünyaya açıyoruz. Bu sofrada ne var? Çayımız, Balımız, Kavurmamız, Muhlamamız, Pepeçuramız, Kuru Fasulyemiz, Pidemiz… Enişte Lokumumuz, Baston Ekmeğimiz ve tabi ki balığımız (Hamsimiz ) var. Bu sofrada Lokal ve organik ürünlerimiz, 14 coğrafik işaretli eserimiz, mutfağımızın eşsiz tatları var. Bu şenliği Rize için yapıyoruz. Yeme içme kesimimizin tanınması, Turizm bölümünün gelişmesi, eşsiz kültürümüzü tanıtmak için yapıyoruz. Rize için maksadımız; Kentimizi tanıtmak, varlıklarımızdan, zenginliklerimizden, güzelliklerimizden Herkesi haberdar etmek, Rize’nin marka kıymetini geliştirmek” dedi.

Turizm dalı için gayelerinin turizm pazarından aldıkları hissesi büyütmek olduğunu kaydeden Lider Metin, “Turizm iktisadına Rize’nin ismini yazmak. İşletmecilerimiz için gayemiz; Daha çok iş yapmalarının yollarını aramak, Markalaşmalarına katkıda bulunmak, Her işletmenin rahmetini artırmak. Geçtiğimiz 2 yıl Bu amaçlarımız için hayli yol aldık. Gayelerimiz için yanlışsız yolda olduğumuzu gördük. Bu yıl daha deneyimliyiz. İnşaallah gayelerimiz için daha büyük yol alacağız. Şenliğimizde Türkiye’nin kıymetli 30 şefi ve gastronomi duayenini ağırlayacağız. Şenlik alanında Rize’nin kendine has eserlerini ve lezzetlerini yorumlayacakları etkinlikler yapacaklar. Şenlik alanında; ÇAYKUR dahil 60’dan fazla mahallî üreticimizin iştirakiyle Rize mutfağının lezzetleri ile lokal eserlerinin tadımları ve satışlarının gerçekleştirileceği lezzet stantlarımız ve klasik el sanatları stantlarımız bulunacak” dedi.

Başkan Metin, GastroRize Şenliği’nin artık Rize’nin bir markası olduğunu belirterek, “Toprağa atılan Tohum tuttu” büyümeye serpilmeye başladı. Kentimizin bu markasını Daima birlikte büyütüyoruz, büyüteceğiz. Herkesi şenliğimize davet ediyoruz” tabirlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir