Putin NATO’ya meydan okudu: Batı, Rusya’yı parçalamak istiyor

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, NATO’nun kendilerini hezimete uğratmak istediğini vurgulayarak, “Batı evvel Rusya’yı farklı ayrı küçük modüllere ayırmaya, itip kakmaya ve kendi denetimi altına almaya çalışıyor” dedi. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, “Moskova Kremlin Putin” programı için gazeteci Pavel Zarubin’e röportaj verdi. Batılı ülkeler ile yaşadıkları tansiyonu anlatan Putin, Batılı ülkelerin Sovyetler Birliği’nden sonra Rusya’yı yıkma hedefi taşıdığını savunarak, “Batı’nın tek bir gayesi var. Eski SSCB’yi ve Rusya Federasyonu’nu dağıtmak, sonra Rusya’yı kelamda uygar halklar ailesine kabul edebilirler. Lakin Batı evvel Rusya’yı başka farklı küçük modüllere ayırmaya, itip kakmaya ve kendi denetimi altına almaya çalışıyor” dedi. Rus halkının birlikteliğine vurgu yapan Putin, “Halkımızın birliği, bir mecaz söz değil, bunu hepimiz çok âlâ biliyoruz. Rusya halkı birleştiğinde, birlik olduğunda eşi gibisi yoktur. Bu birlik, tüm başarılarımızın ve tüm zaferlerimizin ana şartıdır” sözlerini kullandı.

Planlar kağıda döküldü

Batılı ülkelerin Rusya üzerindeki gayelerini kağıda dahi döktüğünü söyleyen Putin, “Bu planlara müdahale edilmeseydi Rus milleti üzere bir etnik kümenin bugünkü haliyle hayatta kalıp kalamayacağını bile bilemezdik. Tek bir Rus halkı yerine Moskovalılar, Urallar ve başkaları üzere olurdu. Bunların hepsi planlarda vardı, bu planlar kağıda da döküldü. Evvel Sovyetler Birliği’nin, akabinde Rusya’nın bölünmesi Batı’nın ortak maksadı olarak belirlendi. Birinci Dünya Savaşı’nda yaptıkları buydu, dahası SSCB’nin dağıldığı 90’larda olan buydu” dedi.

Nükleer kapasiteyi görmezden gelemeyiz

Geçtiğimiz günlerde askıya aldığı Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’na (Yeni START) değinen Putin, “Bugünün kaidelerinde önde gelen tüm NATO ülkeleri asıl maksatlarının bizi stratejik bir mağlubiyete uğratmak olduğunu ilan ederken, bu kurallarda onların nükleer yeteneklerini nasıl görmezden gelebiliriz?” dedi. NATO’nun resmi olarak Yeni START muahedesine taraf olmadığını, bu muahedenin Washington ve Moskova ortasında imzalandığını da belirten Putin, NATO’nun START-3 mutabakatına da dahil olmak istediğini hatırlattı.

Çok kutupluluk kazanacak

Batılı ülkelerin Ukrayna’ya gönderdiği silahlara dikkat çeken Putin, “Ukrayna’ya on milyarlarca dolar bedelinde silah tedarik ediyorlar. Bu bağlantı yalnızca askeri- teknik işbirliği değil. Para almıyorlar” dedi. Batılı ülkelerin savaşa direkt müdahil olduğunu ima eden Putin, “Sonunda çok kutuplu bir dünya, memleketler arası arenada herkese hürmet, herkesin çıkarlarını gözetme çabasını savunan bir duruşun galip geleceğinden hiç kuşkum yok” tabirlerini kullandı.

‘ABD, Rusya-Afrika ilgilerini baltalıyor’

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov yaptığı açıklamada, Batı’nın Rusya’yı tecrit etmek için bir kampanya düzenlediği suçlamalarını yineleyerek, “ABD ve müttefikleri, Rusya’nın siyasi ve ekonomik izolasyonu için gibisi görülmemiş bir kampanya yürütüyor, buna St. Petersburg’daki Rusya-Afrika ikinci tepesinin kesintiye uğratılması da dahil” halinde konuştu.

Macron Çin yolcusu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın başşehri Paris’te düzenlenen bir tarım fuarında yaptığı açıklamada, Nisan ayının başında Çin’e gideceğini belirterek, “Çin’in barış gayretlerine dahil olması âlâ bir şey” dedi. Pekin idaresinin, savaşın sona ermesi için Rusya’ya yapılan baskılara yardımcı olması gerektiğini belirten Macron, “Kalıcı barış lakin Rus saldırganlığının durdurulması, askerlerin geri çekilmesi ve Ukrayna halkının toprak bütünlüğüne hürmet gösterilmesi halinde mümkün olur. Çin’in barış uğraşlarına dahil olması yeterli bir şey” dedi. Çin’i Rusya’ya silah tedarik etmemeye çağıran Macron, “Çin, Rusya’nın kimyasal ve nükleer silah kullanmasını önlemek ve müzakerelerden evvel bu saldırganlığı durdurmak için Rusya’ya baskı uygulamalı” dedi.

Zelenski: Dünya cesurlara yardımcı oluyor

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Rusya’ya yönelik yaptırımların devam edeceğini, Avrupa Birliği’nin açıkladığı 10’uncu yaptırım paketinin ‘güçlü’ olduğunu söyledi. Zelenski, ulusa sesleniş konuşmasında Ukrayna’nın gitgide daha güçlü bir hale geldiğini tabir ederek, “Ukrayna güçlü ve daima güçleniyor. Dünya güçlü olanı seviyor ve cesurlara yardımcı oluyor. Global güç ve cüret merkezi artık burada, Ukrayna’da, devletimizi savunan halkımızda. Donetsk bölgemizi, Luhansk bölgemizi, çok sert ve acı verici savaşların devam ettiği tüm topraklarımızı savunuyoruz” dedi.

Ukrayna’dan Banksy’li pul

Ukrayna, Rusya işgalinin birinci yılı için, ünlü sokak sanatkarı Banksy’nin, bir çocuğun Putin’e benzeyen bir adamı judo maçında yere devirdiği anı resmettiği yapıtının yer aldığı pullar çıkarttı. Banksy’nin özgün yapıtı, Rus ordusunun tarafından vurulan Kiev yakınındaki Borodyanka kentinde yer alan bir konutun üzerinde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir